David has written 12 reviews for films rated ★★ .

  • Jungle Cruise

    Jungle Cruise

    ★★

    Jungle cruise was released in 2021 and was directed by Jaume Collet-Serra. The movie stars Dwayne Johnson, Emily Blunt, Edgar Ramirez, Jack Whitehall and many more. 

    This movie is all about Dr Lily Houghton (Emily Blunt) enlisting on a journey across the Amazon, with the companionship of her brother McGregor Houghton (Jack Whitehall) and with the help of skipper Frank (Dwayne Johnson). They are in pursuit of an ancient tree, that holds the power to heal, a discovery that changes…

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey

    Jingle Jangle: A Christmas Journey

    ★★

    Jingle Jangles a Christmas journey was released in 2020 and was directed by David E. Talbert. The movie stars Madelen Mills, Forest Whitikaer, Keegan-Michael Key and many more. 

    The musical movie is all about a toy maker (Jeronicus) who has his invention and ideas stolen from him by a fellow worker and friend. He looses his motivation to create new toys, until years later when his granddaughter decides to pay him a visit. 

    The songs in this movie are good,…

  • Love the Coopers

    Love the Coopers

    ★★

    Christmas with the Coopers was released in 2015 and was directed by Jessie Nelson. The movie stars Ed Helms, Olivia Wilde, Diane Keeton, John Goodman, Jake Lacy and many more.

    This Christmas movie is all about a specific Christmas time with the Coopers, where lots of family members come together to celebrate however unexpected twists of events mean that the Christmas is not what they were expecting.

    The comedy/romance Christmas movie was pretty poor in all honesty. The comedy rarely…

  • Ma

    Ma

    ★★

    Ma was released in 2019 and directed by Tate Taylor and is a horror/psychological thriller (apparently), about a middle aged woman named Sue Ann who decides to allow teenagers to live and party in her basement, but suddenly an unexpected twist and the teenagers don’t know what they are walking into……

    The movie has a pretty stupid premise really so it didn’t suprise me too much that I did not have one moment of fear or horror, however in the…

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★

    Venom let there be carnage is the second Venom movie, following on from the 2018 Venom movie. Having this movie being pushed back so frequently, my anticipation for the film was slowly decreasing and I’m glad it was because I was disappointed in this movie. Directed by Andy Serkis this movie takes a different direction, the introduction of Woody Harrelson and Naomi Harris increased my expectation but unfortunately they were not able to make anything out of the movie. Woody…

  • The Boy

    The Boy

    ★★

    I am going to be watching only horror films from now until the end of October (not including my next Venom review). If you have any suggestions for your favourite horror movies get them down in the comments below. Thank you 🙏




    The boy is a horror movie directed by William Brent Bell and released in 2016. The movie stars Rupert Evans and Lauren Cohan as 2 workers looking after the house and the doll named Brahms. Diana Hardcastle and…

  • Friday the 13th

    Friday the 13th

    ★★

    Friday the 13th was released in 2008 and was directed by Marcus Nispel. The movie stars some extremely annoying teenagers and I don’t even want too name the actors, not because they do a bad job but because they were so annoying. Each character in this movie makes the stupidest decisions and are all just so annoying. Each character acts about 12 years old and they are all wannabe alpha males but they aren’t. You almost take the side of…

  • Greta

    Greta

    ★★

    Greta was released in 2018 and is directed by Neil Jordan. The movie stars Chloe Grace Moretz as a young woman named Frances, who lives with her best friend Erika, played by Maika Moneoe. Another main character is Greta who is played by Isabelle Huppert.

    Frances recently moved into New York and is just settling in and finding her way around the area. She meets a lonely woman named Greta. At first they have some nice meetings and spend little…

  • Pixels

    Pixels

    ★★

    Pixels was directed by Christopher Columbus and was released in 2015. The movie has a lot of well known actors with Adam Sandler, Michelle Monaghan and Peter Dinklage playing major roles in the movie. With some cameo appearances from Sean Beam, Josh Gad and Kevin James. 

    This movie is all about this Alien race who watch 80’s video games and see them as a declaration of war so they fight against them on Earth. The army and governments are unable…

  • Escape Plan: The Extractors

    Escape Plan: The Extractors

    ★★

    Escape plan 3 is the final movie in the trilogy and is directed by John Herzfeld. I decide too watch this movie despite the bad reviews because I had seen the first movie and 2nd one and enjoyed them both. The movie stars Sylvester Stallone still playing Ray Breslin, the expert at escaping prisons, as well as Dave Bautista playing Trent Derosa who eventually helps out Ray on the mission. The movie also stars a few other actors who were…

  • Mirrors 2

    Mirrors 2

    ★★

    Mirrors 2 was directed by Victor Garcia and released in 2010. The movie stars Nick Stahl, Christy Carlson, William Katt and many more. 

    This movie focuses on a security guard who works at the Mayflower but has recently quit his job. Once he quits his job deaths seem to occur at workers and ex workers of the place. Once he realises this he decides to investigate and find out more by visiting ex workers of the facility. This movie gets…

  • The Cloverfield Paradox

    The Cloverfield Paradox

    ★★

    This film was a disappointment in my opinion. It was the weakest of the trilogy, the story didn’t really entertain me or keep me engaged, it was abit boring. The only good thing going for the film was the concept of 2 different worlds and how they crossed into the other world. I think it was predictable with the woman being the villain, so there was no real mystery or pay off. I wasn’t to bothered to be honest about…