David has written 25 reviews for films rated ★★½ .

  • Moon Knight

    Moon Knight

    ★★½

    Moon knight is the most recent MCU series released on Disney plus. The series is directed by Jeremy Slater and Mohamed Diab. The series stars Oscar Isaac, Gaspard Ulliel, Ethan Hawke, May Calamawy and many more.

    Steven Grant and mercenary Marc Spector investigate the mysteries of the Egyptian gods from inside the same body.

    This is the 5th released MCU mini series to be released onto Disney plus. I like how the series tries to be a character study of…

  • Fear of Rain

    Fear of Rain

    ★★½

    Fear of rain was directed by Castille Landon and was released in 2021. The movie stars Madison Iseman, Israel Broussard, Katherine Heigl, Eugenie Bondurant, Harry Connick Junior and many more. 

    Rain has early on-set schizophrenia, a condition that not only causes her to see vivid hallucinations, but also puts stress on her parents. When she meets Caleb, a charmingly awkward new student at school, she finally feels like she has a lifeline to normality. But as Rain starts to suspect…

  • Prey

    Prey

    ★★½

    Prey was released in 2021 and was directed by Thomas Sieben. The movie stars David Kross, Maria Ehrich, Hanno Koffler, Robert Finster, Livia Mathes, Klaus Steinbecher, and Yung Ngo. 

    Roman, his brother Albert and their friends go on a hiking trip in the wild. Th group soon find themselves in a desperate bid for survival when they realise that they have fallen prey to a mysterious shooter. 

    This movie is very fanatical and is a very far stretched idea for…

  • The Royal Treatment

    The Royal Treatment

    ★★½

    The royal treatment was released released in 2022 and was directed by Rick Jacobson. The movie stars Laura Marano, Mena Massoud, Cameron Rhodes and many more.  

    The movie is all about a New York hairdresser named Izzy, who seizes the chance to work at a wedding of a charming prince. When sparks start to fly between the two of them, love and duty is put to the test as the time of the wedding draws closer. 

    The movie is…

  • Spider-Man 3

    Spider-Man 3

    ★★½

    Spider-Man 3 is directed by Sam Raimi and was released in 2007. The movie stars Tobey Maguire, Kristen Dunst, Thomas Hayden Church, James Franco, JK Simmons and many more. 

    Spider-Man 3 is the 3rd movie in the Spider-Man trilogy, and is a continuation from the previous movies. During this movie Spider-man concludes his relationship with his closest friend Harry as well as his complicated relationship with Mary Jane. As this is all unfolding Spider-Man learns a few daunting things about…

  • Nobody Sleeps in the Woods Tonight

    Nobody Sleeps in the Woods Tonight

    ★★½

    Nobody sleeps in the woods tonight is directed by Bartosz M. Kowalski, and stars an un familiar cast of Wiktoria Gasiewska,  Zosia Woslka, Deux Juneaux and many more. 

    The movie was released in 2020 on Netflix, and the polish horror movie is all about a group of teenagers who are deprived on any technology during a retreat into the woods. However they are soon faced with a deadly danger and must escape for their lives. 

    This movie has a pretty…

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

    Birds of prey is directed by Cathy Yan and was released in 2020. The movie stars Margot Robbie as Harley Quinn, the story is all about the affects of Harley’s split with The Joker and how her past mischiefs has made people feel about her. After people find out about her split, she is then a target by many many people. Some of them being Huntress (Mary Elizabeth Winstead), Black Canary (Jurnne Smollett), and Black Mask (Ewan McGregor). 

    The villains…

  • Brightburn

    Brightburn

    ★★½

    Brightburn is a comic book movie based on a young boy who is brought up by a couple who find him in the woods. As the boy begins to grow up, he slowly realised that he has some special powers. The movie was released in 2019 and was directed by David Yarovskey. 

    The young actor Jackson A. Dunn played Brandon who is the boy with the powers, this movie is a twist from Superman’s origin story as he uses his…

  • Brahms: The Boy II

    Brahms: The Boy II

    ★★½

    Brahms the boy 2 was released in 2020 and was one of the few movies I managed to catch in the cinema that year. This mucus is a follow on from the boy movie, once again directed by William Brent Bell, this movie sees a different family stumble upon Brahms the doll who is buried underground (maybe a strange sign telling you not to keep 🤔). This movie is acted well by all of the main cast, Katie Holmes, Owen…

  • The Russian Revolution

    The Russian Revolution

    ★★½

    The Russian revolution is a short documentary which I caught on Netflix. The documentary was released in 2017 and was directed by Cal Seville. This was informative and covered a vast number of years, including lots of key dates and facts which was good to see. I was most surprised by all of the different plots and schemes to assassinate and attack the governments at the time as they felt they were being unjustly treated. There was some good interviews…

  • Escape Room: Tournament of Champions

    Escape Room: Tournament of Champions

    ★★½

    Escape room, tournament of champions was directed by Adam Robitel and was released in 2021. The movie is a sequel to the first escape room directed by the same director. The movie stars 2 of our same characters from the previous movie, Taylor Russel and Logan Miller; the movie also has some new characters who take part in the games Holland Rodan, Indya Moore, Carlito Oliviera and many more. 

    This movie title sums up the film really it begins with…

  • Just Go with It

    Just Go with It

    ★★½

    Just go with it, is directed by Dennis Dugan and was released in 2011. This romantic comedy stars Adam Sandler and Jennifer Anniston, as well as Nicole Kidman, Nick Swardson and many more. 

    This movie is all about this doctor who is unsure about his life and what he wants, he has not been able to settle down and find a partner who he wants to be with, he keeps going on and off with lots of girls, but eventually…