• X-Men: The Last Stand

    X-Men: The Last Stand

    ★★★★

    X-Men the last stand was released in 2006 and was directed by Brett Rartner. The movie stars Hugh Jackman, Elliot Page, Famke Janssen, Ian Mckellen, Patrick Stewart and many more. 

    A government-supported laboratory finds a cure for the mutants and the DNA of a powerful boy is used for it. However, the Mutants must give up their powers and become human, hence splitting now. 

    This is the third movie in the X-Men franchise, and is a continuation of the first…

  • X2

    X2

    ★★★

    X2 is once again directed by Brian Singer and was released in 2003. The movie stars Hugh Jackman, Patrick Stewart, Ian Mckellen, Anna Paquin, Halle Berry, Brian Cox and many more. 

    Nightcrawler, a Mutant, tries to murder the president of the United States. Meanwhile, when William Stryker attacks Professor X’s school, his Mutant students team up to thwart his evil plans. 

    This movie follows on from the original X-men movie and focuses more on Wolverine’s past, which is done really…

  • X-Men

    X-Men

    ★★★½

    X-men is directed by Brian Singer and was released in 2000. The movie stars Patrick Stewart, Ian Mckellen, Framke Janssen, Anna Paquin, Hugh Jackman and many more. 

    Magneto kidnaps Marie, a young mutant, with the intention of using her powers to destroy humanity. However the X-men and Wolverine team up to save her and stop Magneto. 

    I have never seen any of the X-Men movies and intend to do so before the upcoming Dr Strange movie. 

    This is the first…

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★½

    The Suicide Squad is the latest release in the DC movie franchise and was released in 2021. The movie is directed by James Gunn. The movie stars Pete Davidson, Margot Robbie, John Cena, Idris Elba, Jennifer Holland and many more. 

    The movie is all about a government agent who manipulates supervillains to become a part of a dangerous team in exchange for reduced sentences. They get sent to Corto Maltese where they must destroy a laboratory. 

    This is the sequel…

  • Death on the Nile

    Death on the Nile

    ★★★★

    Death on the Nile was released in Cinema this year, and was directed by Kenneth Branagh. The movie stars Kenneth Branagh, Armie Hammer, Gal Gadot, Tom Bateman, Leitia Wright and many more. 

    The movie is a sequel to the first movie called Murder on the Orient express. Belgian sleuth Hercule Poirot’s Eqyptian vacation aboard a glamorous river steamer turns into a terrifying search for a murderer when a picture-perfect couple’s idyllic honeymoon is tragically cut short. 

    This movie has a…

  • Jackass Forever

    Jackass Forever

    ★★★★★

    Jackass Forever is directed by Jeff Tremaine and stars Johnny Knoxville, Steve-O, Chris Pontius, Dave England, Wee man and many more. 

    The movie is a celebration of the joy of a perfectly executed shot to the groin, as Johnny Knoxville, and Steve-O and the rest of the gang, return for another round of hilarious, wildly absurd, and often dangerous displays of stunts and comedy. 

    I have never actually heard of Jackass before and knew very little before going into the…

  • Sing 2

    Sing 2

    ★★★★½

    My rating has gone up from a 4 star to a 4 and a 1/2 ⭐️ I do not really see any faults in this movie, and thoroughly enjoyed this movie. The music is great and is an excellent family comedy movie.


    Previously🔙Sing 2 🎶 
    Coming soon🔜Jackass 4 ⛔️

  • Sing 2

    Sing 2

    ★★★★

    Sing 2 is directed by Garth Jennings and is a new release in UK cinema. The movie stars Bono, Pharell Williams, Scarlett Johansson and many more. 

    The movie is all about a can-do koala (Buster Moon) and his all-star cast of animal performers prepare to launch a dazzling stage extravaganza in the glittering entertainment capital of the world. There's just one hitch -- he has to find and persuade the world's most reclusive rock star to join them. What begins…

  • The Royal Treatment

    The Royal Treatment

    ★★½

    The royal treatment was released released in 2022 and was directed by Rick Jacobson. The movie stars Laura Marano, Mena Massoud, Cameron Rhodes and many more.  

    The movie is all about a New York hairdresser named Izzy, who seizes the chance to work at a wedding of a charming prince. When sparks start to fly between the two of them, love and duty is put to the test as the time of the wedding draws closer. 

    The movie is…

  • Dallas Buyers Club

    Dallas Buyers Club

    ★★★★

    Dallas Buyers club was released in 2013 and directed by Jean-Marc Vallee. The movie stars Matthew McConaughey, Jennifer Garner and Jared Leto. 

    The movie is all about Ron, a rodeo cowboy who was diagnosed with AIDS, and he discovers a band drug that can help patients survive longer. To get around the system he forms a club to smuggle the medicine to those in need. 

    I really enjoyed this movie, I like the premise and find it really interesting, especially…

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★

    The lighthouse was directed by Robert Eggers and was released in 2019. The movie stars Willem Dafoe and Robert Patterson. 

    The movie is set in a remote island, Ephraim Winslow arrives as a lighthouse keeper and assists his elderly supervisor, Thomas Wake. As days pass Winslow is haunted by strange, and mysterious visions. 

    The movie has received lots and lots of praise so I decided to give it a watch and see what all the hype was about. The movie…

  • The Thinning

    The Thinning

    ★★

    The Thinning was released in 2016 and was directed by Michael J. Gallagher. The movie stars Logan Paul, Peyton List, Lia Marie Johnson and many more. 

    The movie is set in a dying world, population control is dictated by an aptitude test in high school. When two students discover that the test is all smoke and mirrors and hiding a larger conspiracy, they go against the system to expose the conspiracy and take it down. 

    I liked the premise of…