• Paul

    Paul

    ★★★★

    Paul was released in 2011 and directed by Gregg Mottola. The movie stars Simon Pegg, Nick Frost, Seth Rogen (voiceover for Paul), Kirsten Wiig, Jason Bateman, Bill Hader and many more. 

    This movie is all about 2 movie buffs and best friends who live and travel in an RV. They travel to Area 51 where they discover an alien named Paul in their path. The friends pick up the Alien and make it their mission to return the Alien back…

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    Spider-Man No Way Home was released in 2021 and was directed by Jon Watts. This movie stars Tom Holland, Tobey Maguire, Andrew Garfield, Zendeya, Willem Dafoe, Alfred Molina, Jamie Foxx, Thomas Hayden Church and many more. 

    This movie follows on from Spider-Man far from home and the events at the end of the movie. Everyone knows Spider-Man's real identity and to combat that Spider-Man seeks out Doctor Strange to put an end to his fame from the media. When a…

  • Nativity 2: Danger in the Manger!

    Nativity 2: Danger in the Manger!

    ★★★★½

    Nativity 2 Danger in the Manger is directed by Debbie Isitt and stars David Tennant, Joanna Page, Marc Wootton, Pam Ferris, Ian Mcneice  and many more. 

    The movie follows on from the first movie after Mr Maddens has left the school. An anxious teacher starts a new job at an under-achieving school and quickly finds himself struggling to cope with a wild classroom assistant, a group of under-performing kids and his own very pregnant wife, all whilst venturing on an…

  • Nativity!

    Nativity!

    ★★★★★

    Nativity was released in 2009 and was directed by Debbie Issit. The movie stars Martin Freeman, Marc Wooten, Ashley Jensen, Jason Watson, Alan Carr and many more. 

    The movie is all about Paul, a primary school teacher who is having to set up the Nativity production for his class whilst teaching. He receives support from a new teaching assistant, however he dislikes Christmas ever since his girlfriend had left him for the USA. 

    This is one of my favourite Christmas…

  • Love the Coopers

    Love the Coopers

    ★★

    Christmas with the Coopers was released in 2015 and was directed by Jessie Nelson. The movie stars Ed Helms, Olivia Wilde, Diane Keeton, John Goodman, Jake Lacy and many more.

    This Christmas movie is all about a specific Christmas time with the Coopers, where lots of family members come together to celebrate however unexpected twists of events mean that the Christmas is not what they were expecting.

    The comedy/romance Christmas movie was pretty poor in all honesty. The comedy rarely…

  • Elf

    Elf

    ★★★★★

    Elf was released in 2003 and was directed by Jon Favreau. The movie stars Will Ferrel, James Caan, Zooey Deschanel, Mary Steenburgen, Edward Asner and many more. 

    This movie is all about Buddy the Elf, who snook into Santa’s sack during a visit at an orphanage. Buddy was raised as an elf and then years later is told about his true heritage and goes on a journey to New York City to find his real dad just in time for…

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★½

    Guardians of the galaxy volume 2 was released in 2017 and was directed by James Gunn. The movie stars Dave Bautista, Chris Pratt, Bradley Cooper and Vin Diesel, Michael Rooker and many more. 

    The movie follows on from the first Guardians movie, where all the Guardians are together after defeating Ronan. However the Guardians continue on their quests and are met with Ego, who claims to be Starlord’s father. However they soon learn some disturbing truths about Ego. 

    This movie…

  • The Amazing Spider-Man 2

    The Amazing Spider-Man 2

    ★★★★

    The Amazing Spider-Man 2 is directed by Marc Webb and was released in 2014. The movie stars Andrew Garfield, Emma Stone, Jamie Foxx, Dane Dehaan, Felicity Jones and many more. 

    The movie is all about Spider-Man who embarks on a mission to protect his loved ones, when OsCorp, owned by his childhood friend Harry Osborn, unleashes a slew of genetically modified villains against him. 

    The sequel to the Amazing Spider-Man follows on from the previous movie, and builds upon the…

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    ★★★★½

    The Amazing Spider-man was released in 2012 and directed by Marc Webb. The movie stars Andrew Garfield, Emma Stone, Rhys Ifans, Sally Field, Martin Sheen and many more. 

    This movie is all about Peter Parker, an outcast college student who is bitten by a radioactive Spider and receives super powers. A monstrous foe looms over the city and he is forced to use those powers to defeat a villainous monster. 

    This movie has a slightly different take on Spider-man compared…

  • The Intruder

    The Intruder

    ★★★½

    The Intruder was directed by Deon Taylor and was released in 2019. The movie stars Michael Ealy, Lili Sepe, Joseph Sikora, Alvina August, David Guillord and many more. 

    The movie is all about a family who move into a new house. Things all seem to be going to plan for the newly married couple, however they soon realise that the man they bought the property from is keeping a close watch on them. 

    I found this movie pretty entertaining, it…

  • Clifford the Big Red Dog

    Clifford the Big Red Dog

    ★★★

    Clifford the big red dog was released in 2021 and is directed by Walt Becker. The movie stars Jack Whitehall, Darby Camp, Tony Hale, Sienna Guillory and many more.

    The movie is all about when a young girl (Elizabeth) meets a magical animal rescuer who gives her a little red puppy. However the red puppy grows in size over night magically and she soon learns how to live with the puppy named Clifford as they go through childhood together and…

  • Last Christmas

    Last Christmas

    ★★★

    Last Christmas was released in 2019 and was directed by Paul Feig. The movie stars Emilia Clarke, Henry Golding, Michelle Yoeh, Emma Thompson and many more. 

    The movie is all about a Christmas Elf worker who does not feel the Christmas spirit and has a huge passion for singing, until she meets a new man (Tom) can he help bring the Christmas spirit to the Elf worker. 

    This movie is a classic Christmas and feel good movie, it is a…