• Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

    Ice Age: Dawn of the Dinosaurs

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The third instalment of the Ice Age movies, is another fun one. We see Ellie and Manfred having a baby, as well as Sid wanting too have a responsibility and have children too look after, he find 3 eggs that soon crack and the Dinosaur’s mum is looking to find them, once she does Sid is unwilling to give them up and so he is taken along with the baby Dinosaurs.  The plot of the movie is seeing Ellie, Manfred,…

  • Rampage

    Rampage

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    As the title suggests this is a huge blockbuster, with a huge resource of money, around 120 million dollars. The plot involves Dwayne Johnson, playing a character called Davis who communicates and builds a relationship with a gorilla named George. A energy company called Energyn releases a pathogen syrum which goes into 3 animals, the gorilla George, a wolf and an alligator. This causes the animals to grow out of control, rapidly and become stronger and more dangerous. The 3…

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★★

    The origin story of Captain Marvel, this movie is one of the weaker films in the MCU franchise for me. There is less emotion to the film, and less real threat of danger to our main hero, Captain Marvel is clearly very powerful which is shown in the film, however she is almost unstoppable, which is an interesting yet quite worrying character to introduce us to 1 month before End game, thankfully she doesn’t just come in and tear up…

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

    The perfect way to end the perfect trilogy. This film has everything, emotion, good character development and arcs, it ties all the stories together well, it has a happy ending that everyone is satisfied with, the soundtrack again from the chorus is stunning, the visuals and special affects are brilliant, it brings you into this world immediately and you never want to leave. The backstory to Smeegul is really cool to see, and gives you another side too him and…

  • Toy Story

    Toy Story

    ★★★★½

    After re-watching the first instalment of the Toy story movie I have decided to push it up into first place out of the 4 movies. The songs in the film is so good, catchy and anytime you hear the songs you instantly think of this brilliant animation. There is so many funny moments and likeable scenes as well as toys, the army soldiers are funny, the chemistry between Rex and slinky is fun too see as well and of course…

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The second movie in the Lord of the rings trilogy is once again a cinematic masterpiece. The story against is on point, the music and the cinematography is once again riveting. We begin with Gandalf and seeing how his story continued from his battle against the Balrog. We see Frodo and Sam carry on their separate journey as they bump into one of our new characters Gollum. Gollum brings so much too this story, his constant inner battle with Gollum…

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    From the beginning of the movie you are hooked into the characters and the story. The movie takes a little time to explain the back story, the important of the ring and the overall world we are living in. Once you learn about the story between the good v evil, you are instantly on board with our main characters, as they go on this journey and meet up eventually creating the “fellowship of the ring” involving our 4 hobbits: Frodo,…

  • Passengers

    Passengers

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Passengers is an emotional movie with some mysterious elements particularly early in the movie, it is a heart warming movie too. There’s great acting from Chris Pratt playing Jim, and Jenifer Laurence playing Aurora. The cinematography in the film is magnificent, it looks really cool, I like the sci-fi, romance elements combined. There wasn’t too much comedy in the film, and it was quite predictable but the story and script is great at getting the story across, it doesn’t drift…

  • Ant-Man and the Wasp

    Ant-Man and the Wasp

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The 20th film in the MCU franchise, was always  going to be a hard film to review as its coming after the huge events and my favourite movie so far in the franchise Infinity war. There is a similar cast too the first Ant Man film, with just the noticeable inclusions of Hannah John-Kamen, Laurence Fishburne and Walton Goggins. These are all the villains in this film, who give off good enough performances throughout the film. We start the movie…

  • Forrest Gump

    Forrest Gump

    ★★★★

    Going into this film I was very unsure what to expect seeing the rating on IMBD and hearing only great things I expected a master piece, and I believe it is an incredible film, but I don’t think it quite got me as it has too other people. I really enjoyed the story with Forrest, and the way it comes back in a full circle by the end, it’s nice too see, and really emotional. There is a lot of…

  • Despicable Me 2

    Despicable Me 2

    ★★½

    The second sequel in the Despicable Me franchise definitely drops down in quality from the first in my opinion. There were a lot of negatives when I compare to the first, the comedy was not as good for me, it felt more childish, and the movie focused a lot more on the minions than the other characters as much. There was a great focus on Gru and his relationship with the children which was always the best part of the…

  • Despicable Me

    Despicable Me

    ★★★★

    This is a fun, animated comedy movie. With some good actors voicing over the characters particularly Steve Carrell, Jason Segel and Russel Brand all playing Gru (main guy), Vector (the main villain), and Dr. Nefario (Gru’s right hand man). What I most enjoy about this movie is that it’s not just a fun, comedic animation movie that looks bright and entertaining. There is a great story behind it, with great emotion. The evil Gru, has never known love or compassion…