• The Ugly Truth

    The Ugly Truth

    ★★★½

    The ugly truth was released in 2009 and was directed by Robert Luketic. The movie stars Gerrard Butler, Katherine Heigl, Eric Winter, John Michael Higgins and many more. 

    The movie is all about Abby (Katherine Heigl), a lovelorn tv producer who finds herself in the midsts of tests when she strikes a deal with her chauvinistic colleague, Mike (Gerrard Butler), who wants to prove too her the accuracy of his relationship theories. 

    I really enjoyed the plot of this movie,…

  • Vacation

    Vacation

    ★★★★★

    I’ve seen Vacation numerous times now, and I still love it despite watching it several times. The comedy in this movie just gets me every time, the script is excellent, the comedic timing and the actors all do such a great job. The journey this family go on together as they head towards their destination is hilarious, there is never a moment where I loose interest or get bored. The scenes offer something new and entertaining, a must watch for…

  • Murder Mystery

    Murder Mystery

    ★★★★

    Murder Mystery was released in 2019 and was directed by Kyle Newacheck. The movie stars Adam Sandler, Jennifer Aniston, Luke Evans, Gemma Arterton, Terence Stamp and many more. 

    The movie is all about a New York cop (Nick) and his wife (Audrey), who have planned a holiday on a bus trip however during their flight they embark on a lucky chance during a private yaht party. However unfortunate events see this couple framed for murder.

    I enjoyed this comedy, romantic…

  • Premonition

    Premonition

    ★★★★

    Premonition was directed by Mennan Yapo and stars Sandra Bullock, Julian McMahon, Nia Long, Kate Nelligan and many more. The movie was released in 2007. 

    Premonition is all about a woman named Linda (Sandra Bullock), who wakes up on Thursday morning to the discovery that her husband has died in an accident, however she wakes up the next day to find that her deceased husband is in bed and then the next day finding out that the family are all…

  • Hawkeye

    Hawkeye

    ★★★

    Hawkeye is the latest MCU Disney show, it is directed by Rhys Thomas and stars Jeremy Renner, Hailee Steinfied, Florence Pugh, Vera Farminga and many more. 

    The series is all about Clint Barton and Kate Bishop shooting a few arrows and trying to avoid becoming targets, as Clint Barton faces consequences for the events that unfolded during Avengers End game. 

    I enjoyed this marvel series, I would however say it is my least favourite series, as I do not care…

  • Jimmy Carr: His Dark Material

    Jimmy Carr: His Dark Material

    ★★★★★

    Jimmy Carr, his dark material was recently released on Netflix and is an hour long special stand up sketch. The hour flies by and is really hilarious, if you are up for a fan of Jimmy Carr you will love this Netflix special and if you haven’t heard of Jimmy Carr but a comedy fan, I suggest giving this a go. Expect comedy, but also lots of controversial topics, his timing and interactions with the audience makes for a really entertaining hour.

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★★

    I decided to rewatch Spider-Man no way home in the cinema and I am so glad I did. This movie is just as good the second time around, the cinematography and the visuals in the movie is incredible. I really enjoyed the scenes with Benedict Cumberbatch as Doctor Strange, the fight scene between Spider-Man and Strange was amazing, the effects alongside the battle between two hero’s who worked together made it even more special. The comedy in this movie is…

  • I See You

    I See You

    ★★★★★

    I see you was directed by Adam Randall and was released in 2019. The movie stars Helen Hunt, Judah Lewis, Owen Teague, Libe Barer, Jon Tenney, Sam Trammel and many more. 

    This movie is all about strange occurrences that plague a small-town detective and his family, as he is investigating the disappearance of a 12 year old boy. 

    This movie is unexpectedly incredible, there is so much I love about this film. The plot is amazing and the way it…

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★★

    Django unchained was released in 2012 and was directed by Quintin Tarantino. The movie stars Leonardo Di Caprio, Samuel L Jackson, Jamie Foxx, Christoph Waltz and many more.

    The movie is all about a slave who is freed (Django), and joins a bounty hunter (Dr. king Schultz) in a quest too free his slaved wife (Broomhilda) who is enslaved by a hard-hearted plantation owner (Calvin).

    This is one of my favourite movies of all time, and I decided too rewatch…

  • Home Alone

    Home Alone

    ★★★★

    Home Alone was released in 1990 and was directed by Chris Colombus. The movie stars Macaulay Culkin, Devin Ratray, Daniel Stern, Joe Pesci, Catherine O’Hara and many more. 

    The movie is all about young Kevin, who is left at home after an argument with his mother, during a Christmas holiday. At first he is happy to be left at home, until a pair of thieves try entering his house. 

    This movie still holds up too this day, despite being so…

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey

    Jingle Jangle: A Christmas Journey

    ★★

    Jingle Jangles a Christmas journey was released in 2020 and was directed by David E. Talbert. The movie stars Madelen Mills, Forest Whitikaer, Keegan-Michael Key and many more. 

    The musical movie is all about a toy maker (Jeronicus) who has his invention and ideas stolen from him by a fellow worker and friend. He looses his motivation to create new toys, until years later when his granddaughter decides to pay him a visit. 

    The songs in this movie are good,…

  • Cape Fear

    Cape Fear

    ★★★★½

    Cape Fear is directed by Martin Scorsese and was released in 1991. The movie stars Robert Di Nero, Nick Nolte, Jessica Lange, Joe Don Barker and many more. 

    This movie is all about a previous criminal (Max), who has just been released from his 14 year prison sentence for raping a 16 year old girl. Once he gets out of prison he focuses on getting revenge on his old lawyer (Sam), for providing evidence against him during his case.

    This…