Sort by

David has logged 386 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★
Edit this entry  
30
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cover Girl

Cover Girl

1944
×
★★★½
Edit this entry  
29
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Edit this entry  
28
Vice Versa

Vice Versa

1988
×
Edit this entry  
28
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Daguerréotypes

Daguerréotypes

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★½
Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★
Edit this entry  
21
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
08
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Post

The Post

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Coco

Coco

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★
Edit this entry  
02
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nest of the Cuckoo Birds

The Nest of the Cuckoo Birds

1965
×
★★★
Edit this entry  
27
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wonder

Wonder

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Read prior review Edit this entry  
20
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
13
The Blue Sky Maiden

The Blue Sky Maiden

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
½
Edit this entry  
12
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
11
Still Life

Still Life

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Above the Law

Above the Law

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Edit this entry  
05
Nekromantik 2

Nekromantik 2

1991
×
★★½
Edit this entry  
05
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★★
Edit this entry  
04
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
The Nothing Factory

The Nothing Factory

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

If Footmen Tire You, What Will Horses Do?

1971
×
Edit this entry  
31
Mr & Mme Adelman

Mr & Mme Adelman

2017
×
★★
Edit this entry  
31
The Burning Hell

The Burning Hell

1974
×
Edit this entry  
31
Hard to Kill

Hard to Kill

1990
×
★★½
Edit this entry  
30
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Vietnam War

The Vietnam War

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Scaffolding

Scaffolding

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Forever a Woman

Forever a Woman

1955
×
★★★★
Edit this entry  
28
Out for Justice

Out for Justice

1991
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry