Highest rated films

  • Licorice Pizza

    ★★★★★

  • Annette

    ★★★★½

  • Red Rocket

    ★★★★½

  • The Sparks Brothers

    ★★★★½

  • Listening to Kenny G

    ★★★★½

  • WandaVision

    ★★★★

  • The Card Counter

    ★★★★

  • Bad Trip

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Inland Empire

    ★★★★

  • Christine

    ★★★★

  • Mrs. Parker and the Vicious Circle

    ★★★★

  • Down and Out in America

    ★★★½

  • Creem: America's Only Rock 'n' Roll Magazine

    ★★★½

  • Grateful Dawg

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 114 Films watched
  • 9.5 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Tenet

Jan 5

Most Watched

tick, tick...BOOM!

3 times

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

twice

The Bird with the Crystal Plumage

twice

Spencer

twice

Loulou

twice

Last Film

The Smiling Madame Beudet

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
58 films
Comedy
21 films
Action
20 films
Thriller
20 films
Documentary
18 films
Horror
17 films
Music
15 films
Fantasy
14 films
Romance
13 films
Adventure
13 films
USA
86 films
UK
20 films
France
14 films
Canada
8 films
Germany
7 films
Italy
7 films
Belgium
6 films
Spain
4 films
Japan
2 films
Chile
2 films
English
101 films
French
20 films
Spanish
18 films
German
8 films
Italian
7 films
Latin
5 films
Russian
3 films
Japanese
2 films
Czech
2 films
Portuguese
2 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 54 Added 325

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

David’s most liked review

Licorice Pizza

Licorice Pizza

★★★★★

Best depiction of the transition between "I can do anything, I have my whole life ahead of me!" and "I've wasted my life, I can't do anything!" - ie, being 15 and being 25 - that I've ever seen. I keep trying to write more but I gush and sound ridiculous, because it's all so goddamn good.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Beatles: Get Back
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Sledgehammer
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Spider-Man: No Way Home
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Grateful Dawg
Average weighted rating:

3.4

Films David watched in 2021

  • The Smiling Madame Beudet
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Brighton Rock
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • The Bird with the Crystal Plumage
  • Bergman Island
  • Being the Ricardos
  • Spencer
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Loulou
  • Benedetta
  • C'mon C'mon
  • Loulou
  • Titane
  • The Power of the Dog
  • Tristana
  • The Card Counter
  • Death to 2021
  • The Matrix Resurrections
  • Procession
  • Spencer
  • tick, tick...BOOM!
  • Millennium
  • Passing
  • Don't Look Up
  • tick, tick...BOOM!
  • The Bride of Frankenstein
  • The Eyes of Tammy Faye
  • The Man Who Knew Too Much
  • The Eyes of Tammy Faye
  • The Harder They Fall
  • The Harder They Fall
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • Life Is Sweet
  • It's Such a Beautiful Day
  • Beauty and the Beast
  • Lamb
  • tick, tick...BOOM!
  • Spider-Man: No Way Home
  • Red Rocket
  • Red Rocket
  • Licorice Pizza
  • Respect
  • Mogul Mowgli
  • Listening to Kenny G
  • The Nowhere Inn
  • Mrs. Parker and the Vicious Circle
  • Nico, 1988
  • The Beatles: Get Back
  • Willy's Wonderland
  • Prisoners of the Ghostland
  • Mrs. Parker and the Vicious Circle
  • Listening to Kenny G
  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart
  • Nico, 1988
  • The Amusement Park
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Adele One Night Only
  • The Last Unicorn
  • Sledgehammer
  • Old
  • Needle in a Timestack
  • Grateful Dawg
  • Belfast
  • Mayor Pete
  • The French Dispatch
  • Nobody
  • Common Threads: Stories from the Quilt
  • Eternals
  • Last Night in Soho
  • Last Night in Soho
  • Cry Macho
  • Children of the Corn
  • 1492: Conquest of Paradise
  • Black Widow
  • Halloween Kills
  • Dave Chappelle: The Closer
  • No Time to Die
  • The Many Saints of Newark
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • The Falcon and the Winter Soldier
  • Flower
  • Wolf
  • Annette
  • The Suicide Squad
  • Sleeping Dogs Lie
  • In the Heights
  • F9
  • F9
  • Stiv
  • The Sparks Brothers
  • The King and the Mockingbird
  • Godzilla vs. Kong
  • Creem: America's Only Rock 'n' Roll Magazine
  • Zack Snyder's Justice League
  • Christine
  • Bad Trip
  • Milius
  • Down and Out in America
  • Make Way for Tomorrow
  • WandaVision
  • The Way We Were
  • Framing Britney Spears
  • Dante's Peak
  • Promising Young Woman
  • Love and Monsters
  • Unhinged
  • The New Mutants
  • Enron: The Smartest Guys in the Room
  • Inland Empire
  • Gordon Lightfoot: If You Could Read My Mind
  • Soul
  • I Used to Go Here
  • Tenet

World map

Highly rated films David is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Kadaisi Vivasayi
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Come From Away
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Monica and Friends: Lessons
  • Yuni
  • Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

Highly rated with David’s friends Patron

  • GoodFellas
  • The Matrix
  • Thief
  • The Thing
  • Heat
  • The Departed
  • The Beatles: Get Back
  • Memoria
  • Licorice Pizza
  • Petite Maman
  • Red Rocket
  • Nightmare Alley
  • They Live
  • Dracula
  • Casino Royale
  • Prince of Darkness
  • Candyman
  • The Worst Person in the World
  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)
  • The Souvenir: Part II
  • A New Leaf
  • The Matrix Reloaded
  • Drive My Car
  • The Power of the Dog
  • The Long Goodbye
  • Pig
  • Ghostbusters
  • Bo Burnham: Inside
  • Dune
  • Night Moves
  • The Card Counter
  • Titane
  • Minari
  • The Father
  • Nomadland
  • West Side Story
  • Sound of Metal
  • Another Round
  • Judas and the Black Messiah
  • Flee
  • The Matrix Resurrections
  • The Tragedy of Macbeth
  • The Fog
  • C'mon C'mon
  • The French Dispatch
  • Annette
  • The Matrix Revolutions
  • Benedetta
  • The Velvet Underground
  • Bad Trip
  • Shiva Baby
  • The Green Knight
  • Bergman Island
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • The Night House
  • The Empty Man
  • Undine
  • No Sudden Move
  • tick, tick...BOOM!

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more