Highest rated films

  • Boys State

    ★★★★½

  • Feels Good Man

    ★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★

  • After Truth: Disinformation and the Cost of Fake News

    ★★★★

  • Miss Americana

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★★

  • Patton Oswalt: I Love Everything

    ★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Nashville

    ★★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★½

  • First Cow

    ★★★★½

  • The Heiress

    ★★★★½

  • Matangi / Maya / M.I.A.

    ★★★★½

  • David Crosby: Remember My Name

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Water Lilies

    ★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★

  • Sorry We Missed You

    ★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★

  • Imitation of Life

    ★★★★

  • Brewster McCloud

    ★★★★

  • Los Angeles Plays Itself

    ★★★★

  • Godard Mon Amour

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 70 Films watched
  • 5.8 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

The Day Shall Come

Jan 1

Last Film

Kajillionaire

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
31 films
Comedy
27 films
Romance
12 films
Music
11 films
Documentary
11 films
Thriller
8 films
Sci Fi
8 films
Horror
7 films
Crime
6 films
Action
6 films
USA
55 films
UK
12 films
France
5 films
Canada
4 films
Denmark
3 films
Spain
2 films
Sweden
2 films
Italy
2 films
Germany
2 films
Japan
1 film
English
66 films
French
10 films
Italian
9 films
Spanish
5 films
German
3 films
Yiddish
2 films
Russian
2 films
Danish
1 film
Latin
1 film
Portuguese
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 53 Added 80

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

David’s most liked review

David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

★★★★

Tarantino levels of foot appreciation.

More reviews

David’s most liked list

Southland Tales
Riverworld
2010

The Future, Year by Year

A movie set every year from 2008 to 2058.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Capone
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

1917
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

A Campaign of Their Own

Films David watched in 2020

  • Kajillionaire
  • Death to 2020
  • Wonder Woman 1984
  • Feels Good Man
  • First Cow
  • Wild in the Streets
  • Sorry We Missed You
  • The Personal History of David Copperfield
  • Happiest Season
  • Water Lilies
  • Bill & Ted Face the Music
  • The House That Jack Built
  • On the Rocks
  • David Byrne's American Utopia
  • The Trial of the Chicago 7
  • Laggies
  • Grace Jones: Bloodlight and Bami
  • Boys State
  • On the Trail: Inside the 2020 Primaries
  • An American Pickle
  • The Americanization of Emily
  • Tropical Cop Tales
  • An Evening with Beverly Luff Linn
  • Capone
  • Imitation of Life
  • But I'm a Cheerleader
  • Blood Harvest
  • WolfCop
  • The Apple
  • Matangi / Maya / M.I.A.
  • Ninja III: The Domination
  • Scare Package
  • Godard Mon Amour
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Patton Oswalt: I Love Everything
  • Brewster McCloud
  • The Two Popes
  • A Matter of Life and Death
  • Blood Rage
  • The Jazz Singer
  • Pelle the Conqueror
  • Flash Gordon
  • The Last Days
  • The Lady from Shanghai
  • Somewhere
  • The Naked Prey
  • City of the Living Dead
  • Silent Movie
  • High Anxiety
  • Nashville
  • The Heiress
  • After Truth: Disinformation and the Cost of Fake News
  • Life Partners
  • Ornette: Made in America
  • Tyrannosaur
  • David Crosby: Remember My Name
  • Bombshell
  • Motherless Brooklyn
  • A Campaign of Their Own
  • Judy
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Miss Americana
  • 1917
  • The Ultimate Warrior
  • Z.P.G.
  • No Blade of Grass
  • Wendy and Lucy
  • Los Angeles Plays Itself
  • Zombieland: Double Tap
  • The Day Shall Come

World map

Highly rated films David is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Attack on Titan: Chronicle
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • What the Constitution Means to Me
  • Violet Evergarden: The Movie
  • Quo vadis, Aida?
  • My First Summer
  • Mangrove

Highly rated with David’s friends Patron

  • Citizen Kane
  • Alien
  • Halloween
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • Parasite
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Portrait of a Lady on Fire
  • First Cow
  • Uncut Gems
  • The Muppet Christmas Carol
  • Scream
  • David Byrne's American Utopia
  • Lovers Rock
  • Little Women
  • Inception
  • Dark Waters
  • Boys State
  • The Assistant
  • Minari
  • Nomadland
  • Bacurau
  • Sound of Metal
  • Mangrove
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • Dick Johnson Is Dead
  • Wolfwalkers
  • Contagion
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Knives Out
  • Time
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Hamilton
  • The Nest
  • Bad Education
  • Possessor
  • Da 5 Bloods
  • Ford v Ferrari
  • Let Them All Talk
  • Another Round
  • His House
  • Soul
  • The Godfather: Part III
  • Shirley
  • The Invisible Man
  • Palm Springs
  • She Dies Tomorrow
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Beastie Boys Story
  • Promising Young Woman
  • The Wolf of Snow Hollow
  • The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart
  • On the Rocks
  • Doctor Sleep
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Color Out of Space
  • Relic
  • Host
  • Kajillionaire
  • Mank

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more