Highest rated films

  • Little Women

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★½

  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Good Boys

    ★★★½

  • The Beach Bum

    ★★★½

  • Tangled

    ★★★★

  • Broken Blossoms

    ★★★★

  • Frozen

    ★★★½

  • Searching

    ★★★½

  • Vox Lux

    ★★★½

  • The Hate U Give

    ★★★½

  • Torch Song Trilogy

    ★★★½

  • Theory of Obscurity: A Film About the Residents

    ★★★½

  • Chisholm '72: Unbought & Unbossed

    ★★★½

  • Meow Wolf: Origin Story

    ★★★½

  • Venom

    ★★★

  • Beautiful Boy

    ★★★

  • Christopher Robin

    ★★★

  • The Biggest Little Farm

    ★★★

  • Super Size Me 2: Holy Chicken!

    ★★★

  • Aria

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 62 Films watched
  • 5.2 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

To All the Boys I've Loved Before

Jan 4

Last Film

Little Women

Dec 28

Genres, countries & languages

Comedy
22 films
Drama
21 films
Documentary
11 films
Adventure
9 films
Fantasy
9 films
Thriller
8 films
Family
8 films
Music
8 films
Romance
8 films
Horror
7 films
USA
55 films
UK
10 films
New Zealand
2 films
France
2 films
Switzerland
2 films
Canada
1 film
Italy
1 film
Ireland
1 film
China
1 film
English
62 films
French
6 films
Russian
5 films
Spanish
5 films
German
5 films
Italian
3 films
Chinese
2 films
Malay
1 film
Polish
1 film

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 47 Added 196

Watchlist

Stars

Crew & studios

David’s most liked review

Cats

Cats

Art was a mistake.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Country Music
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Cats
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Jojo Rabbit
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Flayaway
Average weighted rating:

3.6

Films David watched in 2019

  • Little Women
  • Cats
  • Sword of Trust
  • Good Boys
  • The Laundromat
  • Country Music
  • Where'd You Go, Bernadette
  • It Chapter Two
  • Stuber
  • Super Size Me 2: Holy Chicken!
  • Jojo Rabbit
  • Dark Phoenix
  • Elizabethtown
  • Teen Spirit
  • The Beach Bum
  • Luce
  • Toy Story 4
  • Dumbo
  • Greta
  • The Biggest Little Farm
  • Isn't It Romantic
  • Echo in the Canyon
  • Fighting with My Family
  • Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese
  • The Hate U Give
  • Brightburn
  • Glass
  • Meow Wolf: Origin Story
  • Mary Queen of Scots
  • Us
  • Mortal Engines
  • Chisholm '72: Unbought & Unbossed
  • The Prophecy
  • Aria
  • Ralph Breaks the Internet
  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
  • Chicken Little
  • Green Book
  • Captain Marvel
  • 7 Chinese Brothers
  • Theory of Obscurity: A Film About the Residents
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Vox Lux
  • Tangled
  • Beautiful Boy
  • Frozen
  • Chef
  • Velvet Buzzsaw
  • Brexit: The Uncivil War
  • Torch Song Trilogy
  • Pope Francis: A Man of His Word
  • Broken Blossoms
  • Pitch Perfect 3
  • Overlord
  • Hale County This Morning, This Evening
  • The Greatest Show on Earth
  • 9 Songs
  • Searching
  • Venom
  • Christopher Robin
  • Flayaway
  • To All the Boys I've Loved Before

World map

Highly rated films David is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Daniel Sloss: X
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Tux and Fanny

Highly rated with David’s friends Patron

  • The Matrix
  • Parasite
  • The Irishman
  • Uncut Gems
  • The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Favourite
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Marriage Story
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Little Women
  • The Farewell
  • The Lighthouse
  • Apollo 11
  • The Souvenir
  • Ad Astra
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Gloria Bell
  • Roma
  • Toy Story 4
  • Ash Is Purest White
  • High Life
  • Us
  • Knives Out
  • A Hidden Life
  • High Flying Bird
  • Pain and Glory
  • Alita: Battle Angel
  • Under the Silver Lake
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Midsommar
  • Hustlers
  • Avengers: Endgame
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Ford v Ferrari
  • Her Smell
  • Honey Boy
  • Dolemite Is My Name
  • 1917
  • Doctor Sleep
  • Ready or Not
  • Booksmart
  • Richard Jewell
  • Atlantics
  • Shazam!
  • Crawl
  • Fyre
  • The Report
  • The Nightingale
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Bumblebee
  • Waves
  • Rocketman
  • Triple Frontier
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Spider-Man: Far From Home
  • The Beach Bum
  • Gemini Man

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more