Highest rated films

  • The Zen Diaries of Garry Shandling

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Annihilation

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★½

  • Mandy

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • The Iron Giant

    ★★★★★

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★½

  • You Were Never Really Here

    ★★★★½

  • Personal Shopper

    ★★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★★½

  • Dead Ringers

    ★★★★½

  • Mistress America

    ★★★★½

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★½

  • Being There

    ★★★★½

  • Terms of Endearment

    ★★★★½

  • Local Hero

    ★★★★½

  • The Man Who Would Be King

    ★★★★½

  • Eat That Question: Frank Zappa in His Own Words

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 141 Films watched
  • 11.8 Average per month
  • 2.7 Average per week

Milestones

First Film

A Ghost Story

Jan 1

Last Film

Revenge

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
60 films
Comedy
58 films
Romance
27 films
Sci Fi
23 films
Action
22 films
Thriller
19 films
Horror
19 films
Adventure
17 films
Documentary
17 films
Crime
15 films
USA
112 films
UK
28 films
Germany
12 films
France
9 films
Canada
5 films
Belgium
5 films
China
3 films
Sweden
3 films
Australia
2 films
Japan
2 films
English
136 films
French
11 films
German
9 films
Japanese
5 films
Spanish
5 films
Russian
3 films
Swedish
2 films
Arabic
2 films
Xhosa
2 films

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 56 Added 266

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

David’s most liked review

Gone with the Wind

Gone with the Wind

★★★★

An extremely long PSA for responsible horse ridership.

More reviews

David’s most liked list

Four Lions
Boyhood
Mad Max: Fury Road

Best films of the 'teens

We're down to 10 more months of this decade, so I'm optimistically starting a list of my 50 favorite movies of this mostly bad era. Will edit over time.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Paris Is Burning
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Ultraviolet
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Ramones: We're Outta Here!
Average weighted rating:

3.6

Films David watched in 2018

  • Revenge
  • The Iron Giant
  • Mandy
  • Vice
  • My Dinner with Hervé
  • The Wife
  • Risk
  • Annie
  • You Might Be the Killer
  • My Friend Dahmer
  • The Boss of It All
  • Wings
  • Half of a Yellow Sun
  • Tetsuo: The Iron Man
  • Ultraviolet
  • John McCain: For Whom the Bell Tolls
  • The Favourite
  • The Predator
  • You Were Never Really Here
  • The Meg
  • The 15:17 to Paris
  • Solo: A Star Wars Story
  • Cimarron
  • Westworld
  • Swimming with Men
  • Starter for 10
  • Bohemian Rhapsody
  • Isle of Dogs
  • I Feel Pretty
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Hearts Beat Loud
  • Mute
  • Ocean's Eight
  • Super Troopers 2
  • The Front Runner
  • The Land of Steady Habits
  • The Man Who Would Be King
  • Personal Shopper
  • Gigi
  • Going in Style
  • Avengers: Infinity War
  • The Princess and the Frog
  • Local Hero
  • Pocahontas
  • A Simple Favor
  • Proud Mary
  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • Things to Come
  • American Beauty
  • Outland
  • Robin Williams: Come Inside My Mind
  • God Help the Girl
  • Startup.com
  • The Lair of the White Worm
  • Mistress America
  • Nobody Speak: Trials of the Free Press
  • The Big Chill
  • Eighth Grade
  • Being There
  • BlacKkKlansman
  • Swimming with Sharks
  • The Greasy Strangler
  • Hulk
  • Ramones: We're Outta Here!
  • Finishing the Game: The Search for a New Bruce Lee
  • Tiny Furniture
  • Three Identical Strangers
  • Chappaquiddick
  • Tomb Raider
  • Sorry to Bother You
  • The Party
  • Love, Simon
  • The Visit
  • Live at the Necropolis: The Lords of Synth
  • The Midnight Meat Train
  • Ant-Man and the Wasp
  • Game Night
  • King in the Wilderness
  • Venus
  • Hereditary
  • The Piano
  • Dirty Dancing
  • The Newbridge Tourism Board Presents:
  • Gods of Egypt
  • Ghostbusters
  • She's Out of My League
  • Fletch
  • Urban Cowboy
  • Deadpool 2
  • Eagle vs Shark
  • Gone with the Wind
  • Strangers on a Train
  • Team Darryl
  • The Zen Diaries of Garry Shandling
  • Blockers
  • Coco
  • Ready Player One
  • A Quiet Place
  • Eat That Question: Frank Zappa in His Own Words
  • Hamlet
  • Band Aid
  • Logan's Run
  • The Life of Emile Zola
  • Annihilation
  • A Wrinkle in Time
  • Kramer vs. Kramer
  • The Fabulous Baker Boys
  • Kissing Jessica Stein
  • Terms of Endearment
  • Your Name.
  • Black Panther
  • The English Patient
  • Everything Is Copy
  • A Beautiful Mind
  • XTC: This Is Pop
  • Joan Didion: The Center Will Not Hold
  • Coming to America
  • Raw
  • When Harry Met Sally...
  • Trading Places
  • The Last Laugh
  • Breakfast at Tiffany's
  • Warm Bodies
  • Phantom Thread
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Faust
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • From One Second to the Next
  • A Futile and Stupid Gesture
  • Paris Is Burning
  • Battle of the Sexes
  • Ingrid Goes West
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • A Cure for Wellness
  • Killing Gunther
  • Dead Ringers
  • Paris, Texas
  • The Discovery
  • David Bowie: The Last Five Years
  • I, Tonya
  • A Ghost Story

World map

Highly rated films David is yet to see

  • Sense8: Amor Vincit Omnia
  • An Elephant Sitting Still
  • The Guy Who Didn't Like Musicals
  • Ode to Nothing
  • Capernaum
  • Vada Chennai
  • Pariyerum Perumal
  • Ee.Ma.Yau

Highly rated with David’s friends Patron

  • Night of the Living Dead
  • Halloween
  • Phantom Thread
  • Call Me by Your Name
  • The Incredibles
  • Lady Bird
  • First Reformed
  • If Beale Street Could Talk
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Paddington 2
  • Roma
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Shoplifters
  • Burning
  • Widows
  • Leave No Trace
  • The Rider
  • Minding the Gap
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Eighth Grade
  • The Other Side of the Wind
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Zama
  • Annihilation
  • Black Panther
  • Support the Girls
  • The Favourite
  • Madeline's Madeline
  • The Ballad of Buster Scruggs
  • Let the Sunshine In
  • The Death of Stalin
  • Paddington
  • Blindspotting
  • Mission: Impossible
  • Shirkers
  • Hereditary
  • You Were Never Really Here
  • A Star Is Born
  • Lean on Pete
  • I, Tonya
  • Incredibles 2
  • First Man
  • BlacKkKlansman
  • Can You Ever Forgive Me?
  • Cold War
  • Bisbee '17
  • The Old Man & the Gun
  • Sorry to Bother You
  • Private Life
  • Wildlife
  • Three Identical Strangers
  • Game Night
  • The Shape of Water
  • Mandy
  • Suspiria
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • The Miseducation of Cameron Post
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Isle of Dogs

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more