Highest rated films

  • The Dig

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★★½

  • The Farewell

    ★★★★½

  • Autumn Sonata

    ★★★★½

  • The Hustler

    ★★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★

  • Captain America: The Winter Soldier

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • Anomalisa

    ★★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • Lolita

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 58 Films watched
  • 11.6 Average per month
  • 3.1 Average per week

Milestones

First Film

Onward

Jan 1

Last Film

The Hustler

May 11

Genres, countries & languages

Drama
28 films
Adventure
19 films
Action
17 films
Fantasy
17 films
Comedy
15 films
Animation
9 films
Sci Fi
8 films
Family
8 films
Crime
7 films
Romance
5 films
USA
47 films
UK
7 films
China
5 films
France
4 films
Germany
3 films
Japan
2 films
Canada
2 films
Australia
1 film
India
1 film
Ireland
1 film
English
54 films
Japanese
5 films
German
4 films
Russian
4 films
Spanish
4 films
French
4 films
Romanian
3 films
Xhosa
2 films
Italian
2 films
Finnish
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 30 Added 155

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dave’s most liked review

Lady Bird

★★★

This is one of those rare occasions where 90% of my LB friends absolutely love or adore a film, when it leaves me cold and a bit amazed by the almost universal love for it. 

I see a few merits, most notably the performances by especially Ronan and Metcalf. Other…

More reviews

Dave’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

When I Get Home
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

When I Get Home
Average weighted rating:

4.4

Films Dave watched in 2021

  • The Hustler
  • Sherlock: The Blind Banker
  • Sherlock: A Study in Pink
  • Tangerines
  • Jojo Rabbit
  • Wonder Woman 1984
  • Shazam!
  • Promising Young Woman
  • Greyhound
  • Nomadland
  • Love and Monsters
  • Song of the Sea
  • Palm Springs
  • Fruitvale Station
  • The Shape of Water
  • The Farewell
  • A Silent Voice
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Aquaman
  • Justice League
  • Wonder Woman
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Suicide Squad
  • Capernaum
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Over the Moon
  • Man of Steel
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Captain America: Civil War
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Mank
  • Following
  • WandaVision
  • Lolita
  • When I Get Home
  • The King of Comedy
  • Mulan
  • Lady Bird
  • Isle of Dogs
  • Anomalisa
  • Autumn Sonata
  • On the Rocks
  • News of the World
  • Da 5 Bloods
  • Ma Rainey's Black Bottom
  • Sound of Metal
  • One Night in Miami...
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Dig
  • Bacurau
  • The Lion King
  • We Can Be Heroes
  • Barnyard
  • Klaus
  • Rocco and His Brothers
  • Jingle Jangle: A Christmas Journey
  • Onward

World map

Highly rated films Dave is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Highly rated with Dave’s friends Patron

  • The Father
  • Soul
  • Sound of Metal
  • Another Round
  • Minari
  • Nomadland
  • Palm Springs
  • Wolfwalkers
  • Tenet
  • Judas and the Black Messiah
  • One Night in Miami...
  • Possessor
  • The White Tiger
  • Zack Snyder's Justice League
  • Pieces of a Woman
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7
  • Mank
  • News of the World
  • My Octopus Teacher
  • Love and Monsters
  • The Dig
  • I Care a Lot
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Malcolm & Marie
  • Raya and the Last Dragon
  • Framing Britney Spears
  • Godzilla vs. Kong
  • Hillbilly Elegy
  • Wonder Woman 1984

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more