Highest rated films

  • Soul

    ★★★★½

  • Tenet

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Two Towers

    ★★★★★

  • Mulholland Drive

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Anatomy of a Murder

    ★★★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★½

  • The Avengers

    ★★★★½

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★½

  • Tampopo

    ★★★★½

  • Paper Moon

    ★★★★½

  • Nights of Cabiria

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 93 Films watched
  • 7.8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

Call Me by Your Name

Jan 1

Last Film

Paper Moon

Dec 30

Genres, countries & languages

Action
41 films
Drama
40 films
Adventure
38 films
Sci Fi
34 films
Thriller
24 films
Comedy
23 films
Fantasy
18 films
Crime
13 films
Romance
11 films
Family
11 films
USA
74 films
UK
14 films
France
8 films
Italy
6 films
India
5 films
Spain
5 films
Japan
3 films
China
3 films
New Zealand
3 films
Canada
2 films
English
79 films
French
13 films
Spanish
13 films
Italian
10 films
German
5 films
Russian
5 films
Hindi
5 films
Japanese
4 films
Xhosa
3 films
Portuguese
2 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 12 Added 19

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dave’s most liked review

Tenet

★★★½

I understand a lot of the criticism this film gets. Nolan falls into some of the pitfalls he did on Inception as well. Characterization is completely absent, but here it doesn't feel like as big a deal as it did with Inception. That film had an emotional component that should…

More reviews

Dave’s most liked list

The First Semi-Official Letterboxd Top 250

To commemorate the start of my now Official Letterboxd Top 250 Narrative Feature Films list, I decided to recreate the first ever Top 250 I made for this site. Thanks for the inspiration Jack!

The date was November 8, 2013 and Letterboxd had just introduced the 'sort by average rating'…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

6 Underground
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Challenger: The Final Flight
Average weighted rating:

3.8

Films Dave watched in 2020

  • Paper Moon
  • Soul
  • Dumbo
  • Le Trou
  • Little Women
  • Pulp Fiction
  • Still Walking
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Challenger: The Final Flight
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Breakfast Club
  • Hamilton
  • Tenet
  • Where Is My Friend's House?
  • Stop Making Sense
  • A Dog's Will
  • Eat Pray Love
  • The Old Guard
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Ready Player One
  • Gangs of Wasseypur - Part 1
  • Ad Astra
  • Drishyam
  • The Jungle Book
  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie
  • Belle de Jour
  • That Obscure Object of Desire
  • Ralph Breaks the Internet
  • Knives Out
  • Mulholland Drive
  • Anatomy of a Murder
  • Nights of Cabiria
  • Tampopo
  • To Be or Not to Be
  • In a Lonely Place
  • Ford v Ferrari
  • Portrait of a Lady on Fire
  • 6 Underground
  • Lagaan: Once Upon a Time in India
  • The Invisible Guest
  • Avengers: Endgame
  • Avengers: Infinity War
  • Thor: Ragnarok
  • Ant-Man and the Wasp
  • Doctor Strange
  • Spider-Man: Homecoming
  • Aladdin
  • Black Panther
  • Aladdin
  • Captain America: Civil War
  • Ant-Man
  • Hail, Caesar!
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Guardians of the Galaxy
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Frozen II
  • Jaws
  • Thor: The Dark World
  • Marvel One-Shot: All Hail the King
  • Iron Man 3
  • Marvel One-Shot: Item 47
  • Thor
  • Marvel One-Shot: A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer
  • Iron Man 2
  • Parasite
  • Iron Man
  • Captain Marvel
  • Marvel One-Shot: Agent Carter
  • Captain America: The First Avenger
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Avengers
  • Spider-Man: Far from Home
  • The Hateful Eight
  • Captain Phillips
  • Black Mirror: Smithereens
  • Sonic the Hedgehog
  • From Dusk Till Dawn
  • The Expendables
  • Wayne's World
  • 1917
  • Marriage Story
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • The Laundromat
  • The Irishman
  • Blade Runner 2049
  • Spies in Disguise
  • Black Mirror: Black Museum
  • Black Mirror: Metalhead
  • Black Mirror: Hang the DJ
  • Black Mirror: Crocodile
  • Call Me by Your Name

World map

Highly rated films Dave is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?
  • Mangrove

Highly rated with Dave’s friends Patron

  • My Neighbor Totoro
  • Blade Runner 2049
  • Die Hard
  • Possession
  • Princess Mononoke
  • 12 Angry Men
  • Castle in the Sky
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Parasite
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • Tokyo Godfathers
  • Spirited Away
  • Kiki's Delivery Service
  • Taste of Cherry
  • Jaws
  • Beau Travail
  • The Shining
  • The Apartment
  • The Seventh Seal
  • Girlfriends
  • Days of Heaven
  • Her
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Hamilton
  • The Irishman
  • Night of the Living Dead
  • Do the Right Thing
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Nomadland
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Mad Max: Fury Road
  • The Lighthouse
  • Ratatouille
  • Dick Johnson Is Dead
  • The Nightmare Before Christmas
  • Raiders of the Lost Ark
  • Lovers Rock
  • Avengers: Endgame
  • Booksmart
  • Wolfwalkers
  • Brazil
  • The Assistant
  • Soul
  • Invasion of the Body Snatchers
  • First Cow
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Bad Education
  • Little Women
  • Les Misérables
  • In Fabric
  • Sorry We Missed You
  • David Attenborough: A Life on Our Planet
  • Waves
  • Knives Out
  • Uncut Gems
  • Corpus Christi
  • Bacurau
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Invisible Man

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more