Highest rated films

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★★

  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★½

  • The Lobster

    ★★★★

  • Incredibles 2

    ★★★★

  • Paddington

    ★★★★

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★

  • Mean Streets

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 83 Films watched
  • 6.9 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Black Mirror: Bandersnatch

Jan 2

Last Film

Black Mirror: Arkangel

Dec 29

Genres, countries & languages

Sci Fi
32 films
Drama
31 films
Adventure
27 films
Action
22 films
Comedy
15 films
Thriller
14 films
Animation
13 films
Fantasy
11 films
Family
10 films
TV Movie
5 films
USA
48 films
UK
14 films
France
5 films
India
2 films
Canada
2 films
Japan
2 films
Germany
1 film
Ireland
1 film
Israel
1 film
Chile
1 film
English
81 films
Spanish
5 films
Japanese
4 films
French
3 films
Xhosa
2 films
Hindi
2 films
Italian
2 films
Russian
2 films
Urdu
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dave’s most liked review

Toy Story 4

★★★½

Dutch dub (cause we went with the kids), which takes out part of the fun. Almost certainly a 4 star rating with the original voice cast.

More reviews

Dave’s most liked list

Letterboxd Top 250 Films History Collected

Collection of films that were at some point part of the Official Letterboxd Top 250 Narrative Feature Films. Films that were removed from the official list for various reasons (being documentary, short or otherwise disqualified), are also not included here...

(sorted by actual average rating of course)

More lists

Highs and lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Strokes of Genius
Average weighted rating:

3.9

Films Dave watched in 2019

  • Black Mirror: Arkangel
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Black Mirror: USS Callister
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Black Mirror: Hated in the Nation
  • Black Mirror: Men Against Fire
  • Joker
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • The Dark Crystal
  • Paris, Texas
  • The Little Prince
  • Toy Story 4
  • Black Mirror: San Junipero
  • Reservoir Dogs
  • Incredibles 2
  • Dead Poets Society
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • The Secret Life of Pets 2
  • mother!
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Andhadhun
  • I Am Easy to Find
  • Black Mirror: Playtest
  • Black Mirror: Nosedive
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Love, Death & Robots: The Secret War
  • Love, Death & Robots: Alternate Histories
  • Love, Death & Robots: Ice Age
  • Love, Death & Robots: Blindspot
  • Love, Death & Robots: Zima Blue
  • Love, Death & Robots: Lucky 13
  • Love, Death & Robots: Fish Night
  • Avengers: Endgame
  • Doctor Strange
  • Mirai
  • Strokes of Genius
  • Green Book
  • First Man
  • The Lobster
  • Black Mirror: Be Right Back
  • Dirty Computer
  • Black Mirror: White Christmas
  • Love, Death & Robots: Helping Hand
  • Love, Death & Robots: The Dump
  • Love, Death & Robots: Shape-Shifters
  • Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift
  • Love, Death & Robots: Good Hunting
  • Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over
  • Love, Death & Robots: Sucker of Souls
  • Love, Death & Robots: The Witness
  • Love, Death & Robots: Suits
  • Black Mirror: The Waldo Moment
  • Black Mirror: White Bear
  • Love, Death & Robots: Three Robots
  • Love, Death & Robots: Sonnie's Edge
  • To All the Boys I've Loved Before
  • Mean Streets
  • Avengers: Infinity War
  • Captain Marvel
  • Ant-Man and the Wasp
  • Rang De Basanti
  • Paddington
  • Leaving Neverland
  • Bone Tomahawk
  • Knock Knock
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • Suicide Squad
  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Fyre
  • Arrival
  • Charlie Wilson's War
  • Justice League
  • The Grinch
  • Inferno
  • Black Mirror: Bandersnatch

World map

Highly rated films Dave is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Cleaners
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • The Last Black Man in San Francisco
  • The Lighthouse
  • And Then We Danced

Highly rated with Dave’s friends Patron

  • Harold and Maude
  • Hedwig and the Angry Inch
  • Blue Velvet
  • The Earrings of Madame de...
  • Election
  • Police Story
  • A Face in the Crowd
  • Thor: Ragnarok
  • The Matrix
  • Parasite
  • Uncut Gems
  • Roma
  • Apollo 11
  • Toy Story
  • Rosemary's Baby
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Paddington 2
  • Toy Story 2
  • Dragged Across Concrete
  • The Favourite
  • Get Out
  • Eighth Grade
  • Honey Boy
  • If Beale Street Could Talk
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Marriage Story
  • The Irishman
  • Cold War
  • In Fabric
  • The Farewell
  • Booksmart
  • Avengers: Endgame
  • The Lighthouse
  • Us
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Burning
  • What We Do in the Shadows
  • Period. End of Sentence.
  • Avengers: Infinity War
  • Dolemite Is My Name
  • I Lost My Body
  • Toy Story 4
  • First Man
  • A Beautiful Day in the Neighborhood
  • Chernobyl
  • Knives Out
  • Free Solo
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Skate Kitchen
  • The Beach Bum
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Jojo Rabbit
  • Anima
  • John Wick: Chapter 2
  • Pain and Glory
  • Crawl
  • Black Panther
  • Fighting with My Family

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more