Highest rated films

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

  • Logan

    ★★★½

  • Gerald's Game

    ★★★½

  • Wonder Woman

    ★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • Band of Brothers

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★½

  • Starship Troopers

    ★★★★½

  • 5 Centimeters per Second

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★

  • Room

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 48 Films watched
  • 4 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Trolls

Jan 4

Most Watched

Rogue One: A Star Wars Story

twice

Last Film

World of Tomorrow

Dec 29

Genres, countries & languages

Action
27 films
Sci Fi
25 films
Adventure
24 films
Drama
17 films
Comedy
10 films
Fantasy
10 films
Animation
8 films
Thriller
8 films
Family
5 films
Crime
3 films
USA
45 films
UK
11 films
Hong Kong
3 films
Canada
3 films
Netherlands
2 films
Japan
2 films
France
2 films
Spain
1 film
Hungary
1 film
China
1 film
English
46 films
German
7 films
French
6 films
Japanese
5 films
Spanish
4 films
Russian
3 films
Chinese
2 films
Hungarian
1 film
Italian
1 film
Cantonese
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 6 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dave’s most liked review

Trolls

★★

The like is for my first ever cinema experience with my boy (4yo). May there be many more of these! Hopefully with some better films, but this was not all bad to start off with.

More reviews

Dave’s most liked list

Ranked: Denis Villeneuve

Quite possibly my favourite director working today. After seeing Blade Runner 2049 this week, he solidified his position even further, loved it to bits... So of course he also deserves a position in my Ranked series. Which is really hard, because I love all of his films.

Other lists in my Ranked series (mostly directors) are found here.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Band of Brothers
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Inhumans: The First Chapter
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Meeting People Is Easy
Average weighted rating:

3.7

Films Dave watched in 2017

  • World of Tomorrow
  • It's Such a Beautiful Day
  • Wonder Woman
  • Bridge of Spies
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Cannonball Run
  • Starship Troopers
  • Red Sonja
  • Thor: Ragnarok
  • The Red Turtle
  • Kingsman: The Secret Service
  • The Witch
  • Blade Runner 2049
  • Gerald's Game
  • Blade Runner
  • X-Men: Apocalypse
  • Alvin and the Chipmunks
  • Doctor Strange
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • X-Men: Days of Future Past
  • X-Men: The Last Stand
  • Inhumans: The First Chapter
  • X-Men: First Class
  • X2
  • X-Men
  • Dunkirk
  • Cars 3
  • Hidden Figures
  • Logan
  • Meeting People Is Easy
  • Ex Machina
  • La La Land
  • The Lego Batman Movie
  • Star Trek Beyond
  • Sicario
  • 5 Centimeters per Second
  • Band of Brothers
  • Room
  • Moonlight
  • Hell or High Water
  • Arrival
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Star Trek Into Darkness
  • Trolls

World map

Highly rated films Dave is yet to see

  • Falsettos
  • Paddington 2
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project
  • Phantom Thread
  • Night Is Short, Walk on Girl
  • Kizumonogatari Part 3: Reiketsu

Highly rated with Dave’s friends Patron

  • The Thing
  • Die Hard
  • The Apartment
  • Mulholland Drive
  • The Shop Around the Corner
  • Boogie Nights
  • Psycho
  • Aliens
  • Jaws
  • Before Sunrise
  • Alien
  • Stalker
  • Johnny Guitar
  • North by Northwest
  • The Nice Guys
  • Heat
  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts
  • Zodiac
  • Carol
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Handmaiden
  • Her
  • Tampopo
  • Blade Runner 2049
  • The Florida Project
  • Paterson
  • The Shape of Water
  • Umberto D.
  • 13th
  • Paris, Texas
  • Blade Runner
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Blue Velvet
  • His Girl Friday
  • Coco
  • Moonlight
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Trainspotting
  • Manchester by the Sea
  • La La Land
  • Call Me by Your Name
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Arrival
  • Hell or High Water
  • My Life as a Zucchini
  • Dial M for Murder
  • Columbus
  • Mildred Pierce
  • 20th Century Women
  • Your Name.
  • Lady Bird
  • Dunkirk
  • Logan
  • Guardians of the Galaxy
  • The Other Side of Hope
  • Five Came Back
  • Tower
  • Hunt for the Wilderpeople
  • It Follows
  • Kubo and the Two Strings

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more