Highest rated films

  • Captain America: Civil War

    ★★★½

  • Doctor Strange

    ★★★½

  • Zootopia

    ★★★½

  • Finding Dory

    ★★★½

  • Hacksaw Ridge

    ★★★½

  • The Infiltrator

    ★★★½

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★

  • Triple 9

    ★★★

  • Alien

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Annie Hall

    ★★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Days of Heaven

    ★★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • Sweet Smell of Success

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 85 Films watched
  • 7.1 Average per month
  • 1.6 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Jan 1

Most Watched

Captain America: Civil War

twice

Star Wars: The Force Awakens

twice

The Good Dinosaur

twice

Last Film

Captain America: Civil War

Dec 26

Genres, countries & languages

Drama
50 films
Adventure
32 films
Action
27 films
Sci Fi
21 films
Thriller
18 films
Comedy
17 films
Romance
15 films
Crime
10 films
Family
7 films
Animation
6 films
USA
58 films
UK
15 films
France
10 films
Germany
7 films
Hong Kong
5 films
Italy
5 films
Ireland
3 films
Australia
2 films
Belgium
2 films
Canada
2 films
English
73 films
German
13 films
French
12 films
Spanish
10 films
Italian
5 films
Japanese
4 films
Chinese
4 films
Cantonese
4 films
Russian
4 films
Hindi
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 27 Added 15

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dave’s most liked review

Batman v Superman: Dawn of Justice

When this came out, I expected it to be crap. A shitty money-grabbing attempt to combine two iconic super heroes. With Zack Snyder as on of the main culprits (I am still to see a movie from him I even slightly enjoy). Needless to say I wasn't really tempted to…

More reviews

Dave’s most liked list

Best Cinematography Oscar Winners

Best cinematography Oscar winners

Charles Rosher/Karl Struss
Clyde De Vinna
Joseph T. Rucker/Willard Van der Veer
Floyd Crosby
Lee Garmes
Charles Lang
Victor Milner
Hal Mohr (2x)
Tony Gaudio
W. Howard Greene (3x) /Harold Rosson
Karl Freund
Joseph Ruttenberg (4x)
Oliver Marsh/Allen Davey
Gregg Toland
Ernest Haller/Ray Rennahan (2x)
George…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Sansho the Bailiff
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Allegiant
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

The Wolf of Wall Street
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared
Average weighted rating:

3.3

Films Dave watched in 2016

  • Captain America: Civil War
  • In the Heart of the Sea
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Star Trek
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Big Lebowski
  • Spring Breakers
  • Frozen
  • Night of the Living Dead
  • The Great Silence
  • Blackmail
  • Doctor Strange
  • Raise the Red Lantern
  • Hacksaw Ridge
  • Finding Dory
  • Zardoz
  • Taste of Cherry
  • The Rules of the Game
  • The Good Dinosaur
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Kind Hearts and Coronets
  • The Best Years of Our Lives
  • The Walk
  • The Heiress
  • Sansho the Bailiff
  • The Infiltrator
  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared
  • The Lunchbox
  • The Great Escape
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • Calvary
  • Allegiant
  • Insurgent
  • Children of Heaven
  • Divergent
  • Zootopia
  • The Big Short
  • Annie Hall
  • To the Wonder
  • Nightcrawler
  • Duel
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Alien
  • Speed Racer
  • Make Way for Tomorrow
  • Brooklyn
  • Deadpool
  • Spectre
  • The Life and Death of Colonel Blimp
  • Captain America: Civil War
  • JFK
  • Castaway on the Moon
  • I Am Cuba
  • Sweet Smell of Success
  • Il Sorpasso
  • Avengers: Age of Ultron
  • Triple 9
  • Under the Skin
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • Days of Being Wild
  • The Game
  • The Good Dinosaur
  • The Killer
  • Guardians of the Galaxy
  • Captain America: The Winter Soldier
  • World of Tomorrow
  • Last Year at Marienbad
  • His Girl Friday
  • Ip Man
  • Iron Man 3
  • Contempt
  • The Revenant
  • Arlington Road
  • Moon
  • The Wolf of Wall Street
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Children of Paradise
  • Nymphomaniac: Vol. II
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • Synecdoche, New York
  • The Hateful Eight
  • Days of Heaven
  • Return of the Jedi
  • Singin' in the Rain
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

World map

Highly rated films Dave is yet to see

  • The Odyssey
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Aquarius
  • My Life as a Zucchini
  • Sense8: A Christmas Special
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Dou kyu sei – Classmates

Highly rated with Dave’s friends Patron

  • Repulsion
  • Make Way for Tomorrow
  • Heat
  • Yi Yi
  • The Manchurian Candidate
  • The Double Life of Véronique
  • Late Spring
  • Ikiru
  • A Brighter Summer Day
  • My Dinner with Andre
  • Brazil
  • Casablanca
  • Marketa Lazarová
  • House
  • In the Mood for Love
  • Hiroshima Mon Amour
  • Broadcast News
  • The Red Shoes
  • Blow Out
  • Taxi Driver
  • Raiders of the Lost Ark
  • Rosemary's Baby
  • The Innocents
  • My Neighbor Totoro
  • 8½
  • Eraserhead
  • Punch-Drunk Love
  • In the Realm of the Senses
  • The Graduate
  • Inside Llewyn Davis
  • All That Jazz
  • Anatomy of a Murder
  • The Fisher King
  • A Touch of Zen
  • Sweet Smell of Success
  • Mulholland Drive
  • Paths of Glory
  • The Thin Red Line
  • Die Hard
  • Pather Panchali
  • Picnic at Hanging Rock
  • The Thing
  • Videodrome
  • McCabe & Mrs. Miller
  • The In-Laws
  • Only Angels Have Wings
  • High and Low
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Moonrise Kingdom
  • Y Tu Mamá También
  • Kiss Me Deadly
  • World of Tomorrow
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • The Player
  • Sunset Boulevard
  • Rushmore
  • The Seventh Seal
  • The Exorcist
  • 2001: A Space Odyssey
  • My Darling Clementine

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more