Highest rated films

  • World of Tomorrow

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Shaun the Sheep Movie

    ★★★★½

  • Inside Out

    ★★★★

  • The Martian

    ★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

    ★★★½

  • Ant-Man

    ★★★½

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • It's Such a Beautiful Day

    ★★★★★

  • Miller's Crossing

    ★★★★★

  • Ordet

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 260 Films watched
  • 21.7 Average per month
  • 5 Average per week

Milestones

First Film

Ikiru

Jan 2

Most Watched

Star Wars

twice

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

twice

The Empire Strikes Back

twice

Mad Max: Fury Road

twice

World of Tomorrow

twice

Last Film

Star Wars

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
109 films
Comedy
79 films
Adventure
75 films
Animation
72 films
Action
70 films
Family
62 films
Sci Fi
56 films
Thriller
45 films
Fantasy
27 films
Crime
26 films
USA
194 films
UK
33 films
Japan
21 films
France
18 films
Germany
11 films
Australia
8 films
Italy
6 films
Canada
6 films
New Zealand
6 films
English
217 films
French
28 films
Japanese
24 films
Italian
20 films
German
15 films
Russian
12 films
Spanish
12 films
Chinese
7 films
Arabic
6 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 64 Added 44

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dave’s most liked review

A Woman Under the Influence

★★★★½

Finally September has come! Let the Letterboxd Season Challenge 2015-2016 begin! I started off a bit early, as I will be on holiday in a couple of weeks, so a head start will definitely come in handy.

Letterboxd Season 2015-2016 Week #1
Roger Ebert Week: Watch one of Rogert Ebert's…

More reviews

Dave’s most liked list

Letterboxd's 1001 Greatest Movies - 2018 update

November 13, 2018: finally updated!

Same concept as my 'Official' Letterboxd Top 250 list, but extended to 1001 films. So that means this list is also based on the average weighted rating of all Letterboxd users. I chose to remove all stand-up specials, concert films, documentaries, shorts, 'collection listings' and…

More lists

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Fifty Shades of Grey
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Somewhere in the Arctic...
Average weighted rating:

2.9

Films Dave watched in 2015

  • Star Wars
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • The Empire Strikes Back
  • Ant-Man
  • Tomorrowland
  • Terminator Genisys
  • Suspiria
  • Terminator Salvation
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Dallas Buyers Club
  • The Terminator
  • The Circus
  • Mad Max: Fury Road
  • The Graduate
  • The Day the Earth Stood Still
  • When Marnie Was There
  • Castle in the Sky
  • Mad Max 2
  • Commando
  • Weird Science
  • Mad Max
  • Inside Out
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • Paris, Je T'Aime
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • The Conversation
  • Big Hero 6
  • The Evil Dead
  • Monsters University
  • The Phantom Carriage
  • Lava
  • Party Central
  • Toy Story of Terror!
  • Partysaurus Rex
  • The Martian
  • There Will Be Blood
  • Fifty Shades of Grey
  • La luna
  • Next Door
  • Palm Springs
  • Winter
  • A Story
  • Somewhere in the Arctic...
  • Lady and the Lamp
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Small Fry
  • Hawaiian Vacation
  • Battle Royale
  • Time Travel Mater
  • Air Mater
  • Nitemare
  • Day & Night
  • George & A.J.
  • Dug's Special Mission
  • Partly Cloudy
  • BURN·E
  • Presto
  • Your Friend the Rat
  • Toy Story 3
  • Lifted
  • Mater and the Ghostlight
  • One Man Band
  • Jack-Jack Attack
  • Boundin'
  • Jupiter Ascending
  • Alice
  • Mike's New Car
  • For the Birds
  • Geri's Game
  • Planes: Fire & Rescue
  • Knick Knack
  • Red's Dream
  • Luxo Jr.
  • The Adventures of André and Wally B.
  • Tin Toy
  • WALL·E
  • Ratatouille
  • Short Term 12
  • Gangster Squad
  • The Double
  • Grand Illusion
  • Inherent Vice
  • Ex Machina
  • The Incredibles
  • Frances Ha
  • Planet of the Apes
  • Minions
  • The Hidden Fortress
  • Finding Nemo
  • Planes
  • Duck Soup
  • Magnolia
  • Shaun the Sheep Movie
  • Blue Jasmine
  • Monsters, Inc.
  • A Woman Under the Influence
  • Deconstructing Harry
  • Toy Story 2
  • Floating Weeds
  • Hard Eight
  • Sweet and Lowdown
  • A Bug's Life
  • The Man Who Knew Too Much
  • Bullets Over Broadway
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Crimes and Misdemeanors
  • Toy Story
  • Mission: Impossible III
  • Boogie Nights
  • Tokyo Story
  • Mission: Impossible
  • Husbands and Wives
  • The Big Lebowski
  • Up
  • Lilo & Stitch
  • The French Connection
  • The Flavor of Green Tea Over Rice
  • Manhattan Murder Mystery
  • Early Summer
  • Beasts of the Southern Wild
  • The Fountain
  • Howl's Moving Castle
  • Locke
  • Late Spring
  • Jurassic World
  • Good Morning
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Sleeper
  • The Purple Rose of Cairo
  • Zelig
  • The Prestige
  • The Only Son
  • Unbroken
  • A Story of Floating Weeds
  • Exodus: Gods and Kings
  • I Was Born, But...
  • Predestination
  • Whiplash
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Paul
  • Interstellar
  • The Royal Tenenbaums
  • Rushmore
  • Oblivion
  • Kingsman: The Secret Service
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Sacrifice
  • Bottle Rocket
  • Mad Max: Fury Road
  • The Boxtrolls
  • Mirror
  • The Ghost Writer
  • Superman II
  • Andrei Rublev
  • Samba
  • Superman
  • Nostalgia
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Avengers: Age of Ultron
  • Chef
  • Ivan's Childhood
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Come and See
  • A Serious Man
  • The Ladykillers
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Ted
  • World of Tomorrow
  • The Man Who Wasn't There
  • Raising Arizona
  • The Hudsucker Proxy
  • Miller's Crossing
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • The Drop
  • The Amazing Spider-Man
  • It's Such a Beautiful Day
  • World of Tomorrow
  • Love and Death
  • Chappie
  • The Match Factory Girl
  • The Bandit
  • The Road
  • In the Name of the Father
  • Magic in the Moonlight
  • Machuca
  • Underground
  • Die Hard 2
  • Die Hard
  • Passenger
  • The Maze Runner
  • Infernal Affairs
  • The Vanishing
  • Y Tu Mamá También
  • A Town Called Panic
  • Like Stars on Earth
  • Cries and Whispers
  • Manhattan

See all 260

World map

Highly rated films Dave is yet to see

  • The Second Mother
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Mustang
  • Carol
  • Son of Saul

Highly rated with Dave’s friends Patron

  • 2001: A Space Odyssey
  • Lost in Translation
  • The Shining
  • Brazil
  • Days of Heaven
  • Jaws
  • Yi Yi
  • Taxi Driver
  • Do the Right Thing
  • High and Low
  • Kwaidan
  • The Fisher King
  • In the Mood for Love
  • Persona
  • Grave of the Fireflies
  • It's a Wonderful Life
  • Inglourious Basterds
  • Paris, Texas
  • Moonrise Kingdom
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Anatomy of a Murder
  • Blow Out
  • Apocalypse Now
  • Hiroshima Mon Amour
  • Her
  • Ikiru
  • Tokyo Story
  • Princess Mononoke
  • L'Avventura
  • Die Hard
  • Blade Runner
  • Mulholland Drive
  • Back to the Future
  • A Woman Under the Influence
  • All That Jazz
  • Seven Samurai
  • The Last Picture Show
  • Casablanca
  • Boogie Nights
  • Barry Lyndon
  • Son of Saul
  • Toy Story 2
  • Raging Bull
  • The 400 Blows
  • Chinatown
  • Whiplash
  • The Empire Strikes Back
  • Blue Velvet
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Raiders of the Lost Ark
  • The Big Lebowski
  • The Incredibles
  • Vivre Sa Vie
  • Jackie Brown
  • The Social Network
  • The Shawshank Redemption
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • Don't Look Now
  • Day for Night
  • Rashomon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more