Highest rated films

  • The Avengers

    ★★★★

  • Fight Club

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • Let the Right One In

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Forrest Gump

    ★★★★½

  • Drive

    ★★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 133 Films watched
  • 11.1 Average per month
  • 2.6 Average per week

Milestones

First Film

Butch Cassidy and the Sundance Kid

Jan 1

Most Watched

Let the Right One In

twice

Last Film

My Neighbor Totoro

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
72 films
Comedy
40 films
Thriller
33 films
Adventure
31 films
Crime
27 films
Action
24 films
Romance
22 films
Mystery
18 films
Fantasy
18 films
Family
10 films
USA
107 films
UK
30 films
Germany
9 films
France
9 films
Japan
7 films
Australia
3 films
Spain
3 films
Italy
2 films
Mexico
2 films
Sweden
2 films
English
118 films
French
18 films
Japanese
11 films
German
11 films
Spanish
11 films
Italian
8 films
Russian
8 films
Chinese
7 films
Latin
4 films

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 22 Added 21

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Dave’s most liked review

Let the Right One In

★★★★★

Wonderfully subtle directing, beautiful camerawork, amazing acting jobs by the youngsters. Moving and terrifying, romantic and disturbing, chilly and heartwarming, explicit and suggestive (what an end scene!!), just plain awesome. Don't think I'll ever see a vampire film quite like it again.

Go see it!

More reviews

Dave’s most liked list

Blind and Deaf Top 100 ballot

My contribution to the great idea of MaxwellZ for creating a Letterboxd Top 100 (or are we up to 250 yet??)

More lists

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

I Now Pronounce You Chuck & Larry
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Fight Club
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Love's Kitchen
Average weighted rating:

2.3

Films Dave watched in 2012

  • My Neighbor Totoro
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Thirteen Days
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • Finding Nemo
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Charlie and the Chocolate Factory
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Alice in Wonderland
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Citizen Kane
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Biutiful
  • Let the Right One In
  • Amores Perros
  • Atonement
  • Bill & Ted's Excellent Adventure
  • New Kids Turbo
  • Beavis and Butt-Head Do America
  • Conan the Barbarian
  • Watchmen
  • Full Metal Jacket
  • The Intouchables
  • Superman Returns
  • North by Northwest
  • Grown Ups
  • The Wrong Man
  • Edge of Darkness
  • Seven Pounds
  • Unbreakable
  • Paranormal Activity
  • Dial M for Murder
  • Panic Room
  • Quantum of Solace
  • L.A. Confidential
  • Machete
  • I Confess
  • Fatal Attraction
  • Killers
  • Fight Club
  • Role Models
  • I Now Pronounce You Chuck & Larry
  • The Rainmaker
  • The Bourne Identity
  • Strangers on a Train
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • Requiem for a Dream
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Stage Fright
  • Love's Kitchen
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Fracture
  • Crash
  • Tinker Tailor Soldier Spy
  • Mary and Max
  • Batman Begins
  • Talk to Her
  • Lucky Number Slevin
  • Paths of Glory
  • Snatch
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Donnie Brasco
  • The Darjeeling Limited
  • Rosemary's Baby
  • The Killing
  • Bringing Down the House
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • Modern Times
  • City Lights
  • The Gold Rush
  • The Kid
  • Leap Year
  • Wild Things
  • The Dark Knight
  • Senna
  • My Own Private Idaho
  • It Happened One Night
  • It's a Wonderful Life
  • Gone Baby Gone
  • Red Sorghum
  • The Avengers
  • The Boy in the Striped Pyjamas
  • New Year's Eve
  • Hot Fuzz
  • Knowing
  • The Artist
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Name of the Rose
  • Titanic
  • Who's Afraid of Virginia Woolf?
  • The Reader
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Man on a Ledge
  • The Killing Fields
  • Julie & Julia
  • Let the Right One In
  • Princess Mononoke
  • The Bourne Ultimatum
  • A Separation
  • Grave of the Fireflies
  • The Wrestler
  • Blue Valentine
  • Drive
  • The Cider House Rules
  • An Education
  • Witness for the Prosecution
  • Little Miss Sunshine
  • Forrest Gump
  • Paul
  • The Great Dictator
  • Hugo
  • Once Upon a Time in America
  • Hallam Foe
  • Seven Samurai
  • Crazy, Stupid, Love.
  • Horrible Bosses
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Million Dollar Baby
  • The Men Who Stare at Goats
  • Lawrence of Arabia
  • Castle in the Sky
  • Office Space
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Howl's Moving Castle
  • Little Children
  • Indiana Jones and the Last Crusade
  • Singin' in the Rain
  • Superbad
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

World map

Highly rated films Dave is yet to see

  • John Mulaney: New in Town
  • Sherlock: The Reichenbach Fall
  • Sherlock: A Scandal in Belgravia
  • Wolf Children
  • Laurence Anyways
  • Ernest & Celestine
  • Tabu
  • Beyond the Hills

Highly rated with Dave’s friends Patron

  • Raiders of the Lost Ark
  • The Shining
  • The Breakfast Club
  • Headhunters
  • Drive
  • Killer Joe
  • Safety Not Guaranteed
  • The Cabin in the Woods
  • Skyfall
  • The Artist
  • Hugo
  • The Avengers
  • Looper
  • Moonrise Kingdom
  • Prometheus
  • The Dark Knight Rises
  • The Raid
  • Chronicle
  • The Amazing Spider-Man
  • The Bourne Legacy
  • The Grey
  • Midnight in Paris
  • Ted
  • 21 Jump Street
  • The Hunger Games

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more