Highest rated films

  • Source Code

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★½

  • Some Like It Hot

    ★★★★½

  • Star Trek

    ★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★

  • Gandhi

    ★★★★

  • The Secret in Their Eyes

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 13 Films watched
  • 1.1 Average per month
  • 0.2 Average per week

Milestones

First Film

Roman Holiday

Oct 30

Last Film

Some Like It Hot

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
6 films
Comedy
4 films
Thriller
4 films
Mystery
3 films
Romance
3 films
Crime
3 films
Sci Fi
2 films
Horror
2 films
Action
1 film
Adventure
1 film
USA
9 films
UK
2 films
Germany
1 film
India
1 film
Argentina
1 film
Spain
1 film
Japan
1 film
Canada
1 film
English
11 films
Italian
1 film
Japanese
1 film
Latin
1 film
Spanish
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 38

Watchlist

Director

Crew & studios

Dave’s most liked list

South Park did it!

Movies that are parodied or referenced in the series South Park. Will update later and include episode names and/or movie references in the notes!

Also: suggestions are always welcome! A single short quote doesn't justify a place on this list though.

More lists

Highs and lows

Highest Average

Psycho
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Family Plot
Average weighted rating:

3.3

Most Popular

Psycho
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

Family Plot
Average weighted rating:

3.3

Films Dave watched in 2011

  • Some Like It Hot
  • My Neighbor Totoro
  • Family Plot
  • Psycho
  • Life of Brian
  • The Prestige
  • The Secret in Their Eyes
  • Gandhi
  • Gone with the Wind
  • Star Trek
  • Poltergeist
  • Source Code
  • Roman Holiday

World map

Highly rated films Dave is yet to see

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Once Upon a Time in Anatolia
  • The Turin Horse
  • National Theatre Live: Frankenstein
  • Pariah
  • Sidewalls
  • Oslo, August 31st
  • Silenced

Highly rated with Dave’s friends Patron

  • The Social Network
  • 127 Hours

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more