Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sherlock: The Blind Banker

Sherlock: The Blind Banker

2010
×
Edit this entry  
09
Sherlock: A Study in Pink

Sherlock: A Study in Pink

2010
×
Edit this entry  
07
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
04
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Edit this entry  
01
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★½
Edit this entry  
22
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Following

Following

1998
×
★★★½
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
Edit this entry  
04
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
04
When I Get Home

When I Get Home

2019
×
Edit this entry  
02
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
16
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Edit this entry