Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
House of Tolerance

House of Tolerance

2011
×
Read the review Edit this entry  
02
Nocturama

Nocturama

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Repulsion

Repulsion

1965
×
Read the review Edit this entry  
02
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
30
Synonyms

Synonyms

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
First Cow

First Cow

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Ciao! Manhattan

Ciao! Manhattan

1972
×
Read the review Edit this entry  
26
Factory Girl

Factory Girl

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
Comrades, Almost a Love Story

Comrades, Almost a Love Story

1996
×
Read the review Edit this entry  
14
Three Colours: Blue

Three Colours: Blue

1993
×
Edit this entry  
14
Three Colours: White

Three Colours: White

1994
×
Read the review Edit this entry  
11
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Lovely Andrea

Lovely Andrea

2007
×
Read the review Edit this entry  
13
Too Late to Die Young

Too Late to Die Young

2018
×
Edit this entry  
11
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ishtar

Ishtar

1987
×
Read the review Edit this entry  
03
Night School

Night School

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
China Girl

China Girl

1987
×
Edit this entry  
25
Barcelona

Barcelona

1994
×
Read the review Edit this entry  
17
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
The Blackout

The Blackout

1997
×
Read the review Edit this entry  
14
La Ronde

La Ronde

1950
×
Read the review Edit this entry  
11
Pasolini

Pasolini

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
Edit this entry  
08
Skinner

Skinner

1993
×
Read the review Edit this entry  
05
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
Read the review Edit this entry  
30
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
The Projectionist

The Projectionist

2019
×
Edit this entry  
27
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Queen of Diamonds

Queen of Diamonds

1991
×
Read the review Edit this entry  
24
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
Read the review Edit this entry  
24
Zelig

Zelig

1983
×
Edit this entry  
24
Blood Is Dry

Blood Is Dry

1960
×
Read the review Edit this entry  
16
Lost, Lost, Lost

Lost, Lost, Lost

1976
×
Read the review Edit this entry  
11
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
Edit this entry  
10
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
Read the review Edit this entry  
03
High Life

High Life

2018
×
Edit this entry  
01
Friday Night

Friday Night

2002
×
Read the review Edit this entry  
01
Notes on an Appearance

Notes on an Appearance

2018
×
Edit this entry  
28
The Darby Bonarsky Story

The Darby Bonarsky Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chicago

Chicago

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Wanda

Wanda

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
Read the review Edit this entry