• The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    The Guardians of the Galaxy Holiday Special

    ★★★

    Cute. But when will Marvel do a Hanukkah Special????

  • Double Indemnity

    Double Indemnity

    ★★★★★

    can we agree that barbara stanwyck is the most beautiful actress? (maybe after grace Kelly)

  • Notorious

    Notorious

    ★★★★½

    Ingrid Bergman, Cary Grant, Alfred Hitchcock. I mean, it doesn't get better than this.

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

    Acting, writing, direction, cinematography- All incredible.

  • Kung Fu Hustle

    Kung Fu Hustle

    ★★★

    The CGI got even goofier than Scooby Doo LMAO

  • Speak No Evil

    Speak No Evil

    ★★★★

    I am a bit speechless.

    I can clearly understand why a lot of people didn't like this movie, the protagonists ARE dumb for not going away when they could but the film did find decent excuses sometimes, though the SUPER STRESSFUL third act did not make good enough excuses and for that It's dumb as hell but I do feel like it's still incredible.

    One of the most disturbing films I have seen. One of the most disturbing endings I…

  • The Worst Person in the World
  • Inside the Mind of a Cat

    Inside the Mind of a Cat

    ★★★★

    Awesome and cute documentary about one of the most interesting animals on earth. It dives into the history and psychology of cats and will definitely make your day happier!
    I personally don't have a cat as a pet yet, but I WILL have one some day for sure!

  • The Strange Thing About the Johnsons

    The Strange Thing About the Johnsons

    ★★★½

    Ayo what???

  • Black Panther: Wakanda Forever

    Black Panther: Wakanda Forever

    ★★★½

    I'll be honest, it really is just the typical Marvel flick, but you can really feel the magic that Chadwick Boseman left. It was definitely fun watching it on the big screen!

    Rest in Peace ❤️
    Wakanda Forever

  • TÁR

    TÁR

    ★★★★½

    It's an incredibly interesting and well done film. The performances are fantastic and I really want Cate Blanchet to win an Oscar next year.

    The pacing was EXCELLENT and really the whole film felt mysterious and very ambitious. Very well crafted dialogues and unexpectedly a lot beautiful shots!!
    The first like hour and a half were the most extraordinary with the amazing score and cinematography, yet as it kept going and going I was left with too many questions and…

  • Manchester by the Sea

    Manchester by the Sea

    ★★★★½

    Every performance in this film is extremely good. Michelle Williams was extraordinary and I'm so glad Casey Williams won an Oscar for this performance. It's not just the police station scene that made him deserve that. It's the entire film.