Sort by

Hockeywood has logged 152 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The November Man

The November Man

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Into the Storm

Into the Storm

2014
×
Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Edit this entry  
20
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
Read the review Edit this entry  
20
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
Elf: Buddy's Musical Christmas

Elf: Buddy's Musical Christmas

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Joyeux Noel

Joyeux Noel

2005
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
½
Read the review Edit this entry  
07
What Dreams May Come

What Dreams May Come

1998
×
★★★
Edit this entry  
07
A Merry Friggin' Christmas

A Merry Friggin' Christmas

2014
×
★★
Edit this entry  
05
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★½
Edit this entry  
01
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★★
Edit this entry  
30
Caesar and Cleopatra

Caesar and Cleopatra

1945
×
½
Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★
Edit this entry  
28
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★
Edit this entry  
25
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Rosewater

Rosewater

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★½
Edit this entry  
09
Torment

Torment

1944
×
★★½
Edit this entry  
07
Interstellar

Interstellar

2014
×
Read the review Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blood Creek

Blood Creek

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Martin

Martin

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Waking the Dead

Waking the Dead

2000
×
★★½
Edit this entry  
27
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★★
Edit this entry  
25
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Open Grave

Open Grave

2013
×
Read the review Edit this entry