Sort by

Darren has logged 381 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Flying Cat

The Flying Cat

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Puss 'n' Boats

Puss 'n' Boats

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scanners

Scanners

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bulletproof

Bulletproof

1996
×
Read the review Edit this entry  
27
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wanderers

The Wanderers

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Animal

The Animal

2001
×
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Edit this entry  
22
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Submarine Sandwich

Submarine Sandwich

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Slackers

Slackers

2002
×
Read the review Edit this entry  
08
Exodus: Gods and Kings

Exodus: Gods and Kings

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Class of Nuke 'Em High

Class of Nuke 'Em High

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Red Hot Chili Peppers: Live in Japan

Red Hot Chili Peppers: Live in Japan

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Girl with the Tramp Stamp Tattoo

The Girl with the Tramp Stamp Tattoo

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lesbian Vampire Killers

Lesbian Vampire Killers

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Better Tomorrow II

A Better Tomorrow II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Static Angel

Static Angel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spirit of a Denture

Spirit of a Denture

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Scaredy Cat

Scaredy Cat

1948
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Pluto's Judgement Day

Pluto's Judgement Day

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tuck Me In

Tuck Me In

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
[REC]³ Genesis

[REC]³ Genesis

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry