Highest rated films

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Raya and the Last Dragon

    ★★★

  • The Little Things

    ★★★

  • The United States vs. Billie Holiday

    ★★★

  • The Mauritanian

    ★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Punishment Park

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Heat

    ★★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★½

  • The Host

    ★★★★½

  • The Conversation

    ★★★★½

  • Dancer in the Dark

    ★★★★½

  • Fantastic Planet

    ★★★★½

  • Billy Elliot

    ★★★★½

  • Mary and Max

    ★★★★½

  • Wake in Fright

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 130 Films watched
  • 26 Average per month
  • 6.5 Average per week

Milestones

First Film

An Education

Jan 1

Last Film

Pulp Fiction

May 9

Genres, countries & languages

Drama
99 films
Thriller
24 films
Crime
23 films
Comedy
21 films
Romance
19 films
History
15 films
Action
12 films
Mystery
11 films
Horror
11 films
Adventure
10 films
USA
64 films
UK
24 films
France
20 films
Italy
11 films
India
8 films
Germany
6 films
Canada
6 films
Australia
5 films
Hungary
4 films
Sweden
4 films
English
98 films
French
25 films
Italian
13 films
Spanish
12 films
German
10 films
Hindi
8 films
Russian
5 films
Korean
4 films
Japanese
4 films
Latin
4 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 61 Added 188

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Darren’s most liked review

Chungking Express

★★★★★

Another year passes, I watch Chungking Express again. I reach through my pile of memories and try to construct new words to describe it. But I will always repeat myself. This movie is just too special for me.

Chungking Express opens loud. It drops us straight into chaos. It is…

More reviews

Darren’s most liked list

Ecstatic Truths: Stylised Realism

Pop songs blaring, odd cinematography, fast editing. Or long takes, classical music, monochrome visuals. This is a list of films set in the real world, but made with a lot of style.

Any style counts, apart from conventional neorealist / social realist cinema or generic Hollywood dramatics. Generally trying to…

More lists

Highs and lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Ghost Rider: Spirit of Vengeance
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Pilgrimage to Kevlaar

Films Darren watched in 2021

  • Pulp Fiction
  • Strictly Ballroom
  • Punishment Park
  • Raya and the Last Dragon
  • Fanatic
  • Labyrinth of Cinema
  • The Little Things
  • The Lady Vanishes
  • Chungking Express
  • Whale Rider
  • Songs My Brothers Taught Me
  • Don’t Cry, Pretty Girls!
  • Muriel's Wedding
  • Cherry
  • The Fisherman's Diary
  • Awaara
  • The Howling
  • The Mattei Affair
  • The Damned
  • Blue Is the Warmest Color
  • Drishyam
  • The Death of Mr. Lazarescu
  • Binding Sentiments
  • Oleg
  • Dheepan
  • The Host
  • The Killing Fields
  • The Girl
  • Dancer in the Dark
  • Suspiria
  • Clue
  • Dawn of the Dead
  • Malmkrog
  • Edvard Munch
  • Rockers
  • The Mauritanian
  • The Curse of the Werewolf
  • A Colony
  • Encounters
  • The Father
  • Mary and Max
  • The Conversation
  • Legend
  • Fire Will Come
  • Forrest Gump
  • Zack Snyder's Justice League
  • Se7en
  • I Care a Lot
  • Nayakan
  • Captain Kronos: Vampire Hunter
  • The Thin Red Line
  • Heremias: Book One - The Legend of the Lizard Princess
  • Anand
  • Lone Star
  • The Intruder
  • The Harder They Come
  • Florentina Hubaldo, CTE
  • Pyaasa
  • The Godfather: Part III
  • The Godfather: Part II
  • The United States vs. Billie Holiday
  • Coming 2 America
  • The Twentieth Century
  • Judas and the Black Messiah
  • Billy Elliot
  • Manichitrathazhu
  • Coming to America
  • The Last King of Scotland
  • The Hours
  • Robinson Crusoe
  • The Queen
  • Chocolat
  • Michael Clayton
  • Dead Pigs
  • Good Night, and Good Luck.
  • Shakespeare in Love
  • Vera Drake
  • Josep
  • The Pilgrimage to Kevlaar
  • Panda Bear It
  • The Motorcycle Diaries
  • Malcolm & Marie
  • Sideways
  • Ghost Rider: Spirit of Vengeance
  • The Blind Side
  • 3 Idiots
  • News of the World
  • Sholay
  • In the Bedroom
  • Beginning
  • Master and Commander: The Far Side of the World
  • Saving Private Ryan
  • Traffic
  • Heat
  • The Godfather
  • Mr. Pip
  • Gosford Park
  • Cold Mountain
  • Seabiscuit
  • Finding Neverland
  • August 32nd on Earth
  • Wake in Fright
  • About Some Meaningless Events
  • Horse Money
  • The Silence
  • Lingua Franca
  • Palm Springs
  • Promising Young Woman
  • This Is Not a Burial, It’s a Resurrection
  • Minari
  • Hillbilly Elegy
  • The Way Back
  • Sound of Metal
  • The Prom
  • Dear Comrades!
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • The Tax Collector
  • Let Them All Talk
  • Impetigore
  • Peninsula
  • Rocco and His Brothers
  • Martin Eden
  • Pieces of a Woman
  • The Small Town
  • Over the Moon
  • Fantastic Planet
  • Legend of Deification
  • Nobody's Daughter Haewon
  • Investigation of a Citizen Above Suspicion
  • An Education

World map

Highly rated films Darren is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Pleasure

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more