• The Great White Silence

    ★★★★½

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★½

  • Our Hospitality

    ★★★★

  • A Woman of Paris: A Drama of Fate

    ★★★½

  • Three Ages

    ★★★½

  • Safety Last!

    ★★★★

  • The Pilgrim

    ★★★½

  • Salomé

    ★★★★

  • Häxan

    ★★★★½

  • The Man From Beyond

    ★½

  • Nosferatu

    ★★★★½

  • Foolish Wives

    ★★★★

  • Orphans of the Storm

    ★★★½

  • The Pilgrimage to Kevlaar

    ★★★½

  • The Haunted Castle

    ★★★

  • The Kid

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★★½

  • The Golem

    ★★★★½

  • Something New

    ★★½

  • Way Down East

    ★★★★

  • The Penalty

    ★★★★

  • The Idol Dancer

    ★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★½

  • Within Our Gates

    ★★★★

  • The Doll

    ★★★½

  • True Heart Susie

    ★★★★½

  • Different from the Others

    ★★★★

  • Broken Blossoms

    ★★★★½

  • The President

    ★★★★

  • Opium

    ★½

  • Shoulder Arms

    ★★★

  • The Eyes of the Mummy

    ★★½

  • The Dream Lady

    ★★★★

  • Broadway Love

    ★★★

  • The Outlaw and His Wife

    ★★★★

  • '49–'17

    ★★★½

  • The Girl from the Marsh Croft

    ★★★½

  • Straight Shooting

    ★★★½

  • The King of Paris

    ★★★½

  • A Man There Was

    ★★★★

  • The Dying Swan

    ★★★★½

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★★½

  • The Battle of the Somme

    ★★★½

  • A Life for a Life

    ★★★★

  • Where Are My Children?

    ★★★

  • The Call of the Cumberlands

    ★★★

  • After Death

    ★★★★

  • Filibus

    ★★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★★★½

  • Hypocrites

    ★★★★½

  • A Florida Enchantment

    ★★½

  • The Avenging Conscience: or 'Thou Shalt Not Kill'

    ★★★½

  • Cabiria

    ★★★★

  • The Squaw Man

    ★★★

  • Twilight of a Woman's Soul

    ★★★★½

  • Ingeborg Holm

    ★★★★½

  • Hamlet

    ★★★

  • The Student of Prague

    ★★★½

  • A Message from Mars

    ★★★

  • Cleopatra

    ★★★

  • From the Manger to the Cross

    ★★★★

  • The Independence of Romania

    ★★½

  • Queen Elizabeth

    ★★

  • The Life and Deeds of the Immortal Leader Karađorđe

    ★★★

  • The Defect

    ★★★½

  • The Black Dream

    ★★★

  • Dante's Inferno

    ★★★★

  • Alone Together

    ★★★½