Sort by

Darren has logged 385 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
So Long, My Son

So Long, My Son

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Rapture

The Rapture

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Report

The Report

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Forest of Love

The Forest of Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ne Zha

Ne Zha

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shadow

Shadow

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mid-August Lunch

Mid-August Lunch

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Modest Heroes

Modest Heroes

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hero

Hero

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Children of the Sea

Children of the Sea

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
White Snake

White Snake

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Alexandria… Why?

Alexandria… Why?

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Testament of Orpheus

Testament of Orpheus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Green for Danger

Green for Danger

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Cordillera of Dreams

The Cordillera of Dreams

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fading Village

The Fading Village

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Door Lock

Door Lock

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Gangster, the Cop, the Devil

The Gangster, the Cop, the Devil

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dolemite

Dolemite

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry