Darren has logged 37 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Magician

The Magician

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Horus: Prince of the Sun

Horus: Prince of the Sun

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cronos

Cronos

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Catwoman

Catwoman

2004
×
½
Read the review Edit this entry