• Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

    Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

    ★½

    Great artsyle but I hated the sound design and the story was painfully cliche at times. None of the Turtles had any actual personality and a lot of the scenes felt awkwardly written (like when April finds out they're turtles).

  • Anatomy of a Murder

    Anatomy of a Murder

    ★★★★

    The opening hour is a slog but it's worth it since every second in the courtroom was amazing

  • Kung Fu Panda 3

    Kung Fu Panda 3

    ★½

    Very uneventful first half leads to most of the plot threads and character development being undercooked. Nothing is earned. The villain is unremarkable outside of a cool musical theme.

  • Steve Jobs

    Steve Jobs

    ★★★½

    Very messy with the amount of dynamics going on in every conversation but still good thanks to Sorkin's dialogue. Weirdly sappy at the end but the moment was earned by the film. Feel like I will enjoy it more on a rewatch

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★

    Like the first movie but bad this time

  • Marie Antoinette

    Marie Antoinette

    ★★★

    Lots of flaws (some terrible audio mixing and ADR, rushed second half) but the main goal of the film was to garner sympathy for Marie Antoinette and that completely worked for me. Kirsten Dunst is excellent

  • The Wind Rises

    The Wind Rises

    ★★★★★

    "Bittersweet" the movie

  • Ponyo

    Ponyo

    ★★★★★

    This whole movie is basically an allegory for a father letting his daughter go to marry someone and i think that’s just awesome

  • Jaws

    Jaws

    ★★★★½

    One of the biggest adrenaline rushes I've ever experienced while watching a film. The best edited movie I've ever seen. God I utterly hated the shark by the end

  • My Neighbor Totoro

    My Neighbor Totoro

    ★★★½

    It's pretty cool how contrary to most Ghibli movies I've seen so far, this has a "staying of age" message. Utterly aimless in the best and worst ways.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★½

    Love the energy in this one but none of the characters were particularly engaging

  • Oppenheimer

    Oppenheimer

    ★★★★½

    Christopher Nolan didn’t just make a good movie, he made an amazing one. The first two hours are this brilliant blend of a thriller and a classic biopic and the last hour is a backstabbing court drama nearly on par with The Social Network (2010). Cillian Murphy is as good as you expect but Robert Downey Jr really stole the show in every scene he is in. To put into perspective how good this is, the bomb moment isn’t even…