Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Hercules

Hercules

1997
×
★★½
Edit this entry  
18
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
★★★½
Edit this entry  
02
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
08
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
01
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
20
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Edit this entry  
24
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Scream

Scream

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
Soul

Soul

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
10
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★½
Edit this entry  
09
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
1917

1917

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inception

Inception

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★½
Edit this entry