Sort by
  • The Goat Life

    ★★★★★

  • Bramayugam

    ★★★★

  • Dune: Part Two

    ★★★★

  • Malaikottai Vaaliban

    ★½

  • Abraham Ozler

    ★★½

  • Curry & Cyanide: The Jolly Joseph Case

    ★★★

  • Neru

    ★½

  • Salaar

    ★★

  • The Legend of Arana

    ★★★★

  • Kaathal – The Core

    ★★½

  • The Railway Men - The Untold Story of Bhopal 1984

    ★★½

  • Falimy

    ★★★½

  • Phoenix

    ★★★★

  • Jigarthanda DoubleX

    ★★★½

  • Garudan

    ★★★

  • 12th Fail

    ★★★★½

  • Leo

    ★★★

  • Irugapatru

    ★★★★

  • Chithha

    ★★★½

  • Kannur Squad

    ★★★½

  • Society of the Snow

    ★★★★★

  • Jawan

    ★½

  • The Killer

    ★★★

  • Sapta Sagaradaache Ello – Side A

    ★★★★

  • OMG 2

    ★★★½

  • Jailer

    ★★★★

  • Gran Turismo

    ★★★½

  • Moving

    ★★★½

  • The Hunt for Veerappan

    ★★★★

  • Oppenheimer

    ★★★★

  • Barbie

    ★½

  • Kerala Crime Files: Shiju, Parayil Veedu, Neendakara

    ★★★½

  • Black Mirror: Joan Is Awful

    ★★★½

  • Take Care of Maya

    ★★★★

  • Spider-Man: Across the Spider-Verse

    ★★★★★

  • May December

  • Monster

    ★★★

  • Good Night

    ★★★½

  • 2018

    ★★★

  • Pachuvum Athbhuthavilakkum

    ★★★

  • Neelavelicham

    ★★

  • Pookkaalam

    ★★★½

  • Period of Confusion

    ★★★★

  • Purusha Pretham

    ★★★★½

  • Are You There God? It's Me, Margaret.

    ★★★★

  • Thuramukham

    ★★½

  • Pranaya Vilasam

    ★★★

  • Romancham

    ★★★

  • Iratta

    ★★★

  • Thankam

    ★★★½

  • Past Lives

    ★★★★

  • India: The Modi Question

    ★★★½

  • Babylon

    ★★★★★

  • Nanpakal Nerathu Mayakkam

    ★★★★

  • Gold

    ½

  • Three of Us

    ★★★★★

  • Mukundan Unni Associates™

    ★★★★★

  • Kooman

    ★★★½

  • Jaya Jaya Jaya Jaya Hey

    ★★★½

  • Appan

    ★★★★

  • Rorschach

    ★★★½

  • Kantara

    ★★★

  • Ponniyin Selvan: Part I

    ★★★★

  • Chup

    ★★★

  • Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story

    ★★★★½

  • Vendhu Thanindhathu Kaadu

    ★★★

  • The Menu

    ★★★

  • Palthu Janwar

    ★★★

  • Thallumaala

    ★★★★

  • Nna Thaan Case Kodu

    ★★★½

  • Ariyippu

    ★★★

  • Malayankunju

    ★★