Sort by

Vanessa Alana has logged 139 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
Read the review Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry & Meghan

Harry & Meghan

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
Edit this entry  
07
Plan B

Plan B

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
21
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
Read the review Edit this entry  
17
Zen - Grogu and Dust Bunnies

Zen - Grogu and Dust Bunnies

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Wyrm

Wyrm

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Drive-Away Dolls

Drive-Away Dolls

2024
×
Read the review Edit this entry  
09
21 Chump Street

21 Chump Street

2014
×
Read the review Edit this entry  
09
Barbarian

Barbarian

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
Read the review Edit this entry  
25
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
19
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Girls Will Be

Girls Will Be

2019
×
Edit this entry  
11
M3GAN

M3GAN

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Goodbye Jerome!

Goodbye Jerome!

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
Read the review Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tome of the Unknown: Harvest Melody

Tome of the Unknown: Harvest Melody

2013
×
Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Don't Worry Darling

Don't Worry Darling

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
Mass

Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Invitation

The Invitation

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Stage Mother

Stage Mother

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Do Revenge

Do Revenge

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Limerence

Limerence

2021
×
Edit this entry  
01
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
Read the review Edit this entry  
31
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Baby Fever

Baby Fever

2022
×
Read the review Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Persuasion

Persuasion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elvis

Elvis

2022
×
Read the review Edit this entry  
12
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
Read the review Edit this entry  
02
The Princess

The Princess

2022
×
Read the review Edit this entry  
01
Nandarou

Nandarou

1992
×
Read the review Edit this entry  
01
On Your Mark

On Your Mark

1995
×
Read the review Edit this entry  
29
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
Read the review Edit this entry