Chris has logged 113 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jamon Jamon

Jamon Jamon

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hair

Hair

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Man We Want to Hang

The Man We Want to Hang

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lucifer Rising

Lucifer Rising

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Invocation of My Demon Brother

Invocation of My Demon Brother

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Christine

Christine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Grease

Grease

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
I Am Divine

I Am Divine

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
City of God

City of God

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Speed

Speed

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Born to Dance

Born to Dance

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
La Terra Trema

La Terra Trema

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Western

Western

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Justice League vs. the Fatal Five

Justice League vs. the Fatal Five

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry