• Eternals

    Eternals

    ★★★

    I was definitely upset at the fact that I had missed this in theaters, my local theater only shows 1 film every few weeks (with multiple showings of course) and this wasn't available to watch there, the closest theater for me to watch it in was about 20 miles away and with me finding a new job and having a hectic schedule...I simply didn't have the time, nevertheless I'm here now and I've finally watched Eternals on Disney+...here are my…

  • Dawn of the Dead

    Dawn of the Dead

    ★★★

    Y'know this is exactly what I'd imagine a movie to be like if James Gunn wrote a screenplay while Zack Snyder tried to bring it to life, this ain't a perfect movie in anyway whatsoever...but it does turn out like you'd expect it to. This film is directed by Zack Snyder and stars Sarah Polley,Ving Rhames,Jake Weber,Ty Burrell,Mekhi Phifer,Michael Kelly,Kevin Zegers, and Lindy Booth in this film that just so happens to be Zack Snyder's directorial debut, and for the…

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

    Happy to start off this new year with an absolutely phenomenal film that I'm happy to have chosen as the first film to view this year, this film really clicked with me right when it started and just kept impressing me as it went on...and I'm happy to now say that this is easily my favorite Wes Anderson film, as his style and filmmaking shined in all the right places here. This film is directed by Wes Anderson and stars…

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★½

    Welp this was the wrong film to end the year on...but hopefully we can leave the bad in 2021 and have nothing but the good in 2022.

    Half a star for Leo's performance. And a full star for Jonah Hill cause he was legit the best thing about this film by far. The whole experience of this whole film is just a ton of eyerolls throughout the entire thing, this film along with every actor in Hollywood that was involved…

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★

    Easily one of the biggest surprises for me this year, I did not expect to enjoy this one as much as I did. But then again I didn't watch any trailer or really know what this was even about, so it's not like I was walking in with any expectations. This film is directed by the duo of Byron Howard & Jared Bush and stars the amazing voice cast of Stephanie Beatriz,María Cecilia Botero,Luisa Madrigal,John Leguizamo, Mauro Castillo,Angie Cepeda,Diane Guerrero and…

  • Mystic River

    Mystic River

    ★★★½

    So this film started off in a very strong manner with its first act, but as it went on it did feel as though it wasn't getting any better...and by the end of it I was sort of disappointed with how it turned out, but overall I still think it is a very solid watch. This film is directed by Clint Eastwood and stars Sean Penn,Kevin Bacon,Tim Robbins, Lawrence Fishburne,Marcia Gay Harden, Laura Linney,Tom Guiry and Emmy Rossum in this…

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★½

    Merry Christmas folks! Whether you celebrate the holiday or not, I'm hoping fot all of you to have a great day:-)

    Well this was disappointing in a lot of ways. Now I love the Trilogy as a whole, I think the first film is about as perfect as any masterpiece and I do think the sequels did their best to follow and conclude everything that was set out in terms of plot and themes. So going into this I was…

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★★½

    Y'know THIS is why Spider-Man has always been MY hero. Does the bias take in effect for this movie a bit? Yes I'll admit it. But do I even feel bad for enjoying every minute of this? No not at all. And for this review I'll only cover the non-spoiler stuff, but within a week from now I'll update this review with some actual spoilers. This film is directed by Jon Watts and stars Tom Holland,Zendaya,Jacob Batalon,Benedict Cumberbatch,Marisa Tomei,Willem Dafoe,…

  • The Amazing Spider-Man 2

    The Amazing Spider-Man 2

    ★★★

    It's crazy to think about the fact that Sony had this whole cinematic universe centered around Spider-Man and that they were setting up so many possibilities when it came to the sequels and spin-offs, and it all came crashing down with this one film. Overstuffed to the brim with setups/references and a crap ton of subplots that go nowhere (and went nowhere in the end), and yet I found myself actually having a bit of a good time with this…

  • The Amazing Spider-Man

    The Amazing Spider-Man

    ★★½

    I'm being dead serious when I say that I haven't seen this film since it was released in theaters, back then I was 9 years old and still seeing Tobey Maguire as MY Spider-Man, I obviously wasn't a fan of Andrew Garfield's Spider-Man when I first watched this. But now it's been 9 years... a lot has changed, I'm aware Andrew gave it his all and I knew I needed to give this (and the other film) a chance as…

  • Candyman

    Candyman

    ★★★½

    I actually thought this was an actually solid follow-up to the original, there...I said it! Now it's not perfect but some of y'all really made this out to be a lot worse then what it actually was (in my opinion). And one thing I can really respect about this film is its attempt to expand upon the mythos of Candyman itself, a lot of added in lore that was rather interesting to be honest. This film is directed by Nia…

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★

    Everything was going so well for this film, I thought it flowed very well and the writing & story was all leading to the right direction, and then the ending came...and the film just about self destructed for me. And what's even worse is that the ending will probably make me think of the film in a less favorable way, while it still offered up a satisfying conclusion in a way...the 10 minute lead up to that conclusion just made no…