• The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World

    ★★★★

    i understand this woman at a visceral level and idk if that’s a good thing or a bad thing

  • Blue Bayou

    Blue Bayou

    ★★★★

    this broke my heart… justin chon you’re a genius

  • Cha Cha Real Smooth

    Cha Cha Real Smooth

    ★★★★½

    i wish i had this movie at 20 so i could watch it every year until i hit 30 bc now i only have 5 years left to do this… i hate you cooper raiff for making me rethink my entire 20s wtf (jk much love ❤️)

  • Jurassic World Dominion

    Jurassic World Dominion

    ★★½

    i’m not coexisting with dinosaurs are you crazy i would kill myself before a t-rex makes me it’s breakfast

  • Lovesong

    Lovesong

    ★★★

    hollywood pls stop making actresses who look like they share a bloodline kiss

  • I Can't Think Straight

    I Can't Think Straight

    ★★★

    THE MOM SAYING SHE’S GOING TO HELL… tw// one of my fears: the wrath of my mother and her devotion to her faith

  • First Girl I Loved

    First Girl I Loved

    ★★½

    now i know why i couldn’t remember anything about this movie… half a star off from my initial rating bc god brianna’s wig was so awful

  • Lost and Delirious

    Lost and Delirious

    ★★★½

    little homophobic emily vancamp basically calling piper perabo a slur in this… i giggled a bit like that caught me off guard

  • My First Summer

    My First Summer

    ★★★★

    DO 😭😭😭 YOU 😭😭😭 PURPLE 😭😭😭 PROMISE 😭😭😭

  • Help

    Help

    ★★★★

    people truly have no idea of the type of stresses healthcare workers have to endure in any setting on a regular normal basis much less during a global pandemic… i’m glad this movie highlighted the neglect that care facilities and care workers have to face, it’s all extremely upsetting and they deserve the funds they need to support basic health needs for all patients. 


    PLUS, including how hard it can be for healthcare workers to not carry emotional burdens of patients especially during a time like this… this entire movie came full circle for me

  • Downton Abbey: A New Era

    Downton Abbey: A New Era

    ★★★★

    nothing makes me happier or feel like a posh cunt than fake british aristocracy

  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

    ★★½

    not even dilfs jude law and mads mikkelsen playing gay lovers albus dumbledore and gellert grindelwald could save this movie from my yawns… learning more about the dumbledore family was the best part but that’s about it