Sort by

Dan has logged 69 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Glass Onion: A Knives Out Mystery

Glass Onion: A Knives Out Mystery

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Edit this entry  
16
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★½
Edit this entry  
24
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Expendables 2

The Expendables 2

2012
×
★★½
Edit this entry  
10
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★★
Edit this entry  
20
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
18
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Edit this entry  
15
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
13
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Saint

The Saint

1997
×
★★★
Edit this entry  
24
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★
Edit this entry  
17
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
16
Kickin' It Old Skool

Kickin' It Old Skool

2007
×
½
Edit this entry  
08
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Edit this entry  
02
Vampires Suck

Vampires Suck

2010
×
½
Edit this entry  
27
Nope

Nope

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Apex Predators

Apex Predators

2021
×
½
Edit this entry  
13
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★½
Edit this entry  
29
Tiptoes

Tiptoes

2003
×
Edit this entry  
29
The Starving Games

The Starving Games

2013
×
½
Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Hungover Games

The Hungover Games

2014
×
½
Edit this entry  
22
The Transporter

The Transporter

2002
×
★★½
Edit this entry  
17
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Edit this entry  
16
Chairman of the Board

Chairman of the Board

1998
×
★½
Edit this entry  
16
Tooth Fairy 2

Tooth Fairy 2

2012
×
½
Edit this entry  
14
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
10
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★½
Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jurassic World Dominion

Jurassic World Dominion

2022
×
Edit this entry  
11
RRR

RRR

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Edit this entry  
29
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★
Edit this entry  
12
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Edit this entry  
21
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry