• Bonnie and Clyde

    Bonnie and Clyde

    ★★★½

    I love how little they cared about sound balancing back in the day. But I’m sure if I woulda said that in the 60s I would have been told, “Yeah Dan, guns are supposed to be loud.” 

    And that’s a statement that I just can’t argue with.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★

    This movie, much like the last mcu adventure, is hard to talk about fully without spoilers, so I’m going to be extremely vague. 

    This has some incredible pacing, moment one it kicks off and wastes no time getting where it’s going. There’s many cool set pieces, but it really doesn’t hold back anything up front. Raimi sure crammed a lot in there. 

    It’s amazing how different Marvel movies can feel when directors are able to put some flavor in there.…

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent

    ★★★★

    That wall scene you thought was funny in the trailer, is so much funnier in the full film. I kept giggling like an idiot to myself about it for the rest of the movie.

    I’m so glad this ended up so good. The first two acts are incredibly creative. The last acts becomes more stock but at that point there wasn’t much the film could do to sour my taste.

    Just a blast. 

    I’m here for the Cage renaissance, whatever we decide to call it.

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★½

    The urge to write this in runes and make you all translate it is very tempting.

    I love the influx in Nordic experiences we’re getting lately. I love my marvel Thor but the actual myths are so insane and out there that to just dabble in them gets me excited. 

    This is a brutal, gory, grotesque, frigid, emotional march of pain and fury. It’s snow, ice, blood and fire from beginning to end. It looks, sound and just feels so of another world that it’s hard to imagine these are human experiences.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★★★

    You ever laugh and cry at the same time?

    Do you want to?

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★★

    Still by far one of the best of the genre. Just an absolute blast. I feel like I have more fun every time.

  • The Bubble

    The Bubble

    ★½

    I hate to be that guy 

    buuuuuuuut

    Thinking of movies as distractions instead of art is maybe why this movie is trash there Judd. 

    Just food for thought.

  • Metal Lords

    Metal Lords

    ★★★½

    I’m pretty a little biased due to my metal drumming background but I’d be lying if I said I didn’t have a good bit of fun here.

    On this surface it’s nothing new but the homages to the legends of the sound pushed this past just a passing grade to me. 

    Plus I can attest to that War Pigs is a massive pain to learn. That 6/8 messes with you for a while. If they actually learned that I give the actors major props. If not it was a good impersonation.

  • Morbius

    Morbius

    ★½

    Morbius examplifies what comic book films used to be, a self serious mess that didn’t take its out source seriously. We are very lucky to be living in a time where the genre has boomed and for sure we don’t have to deal with as many missteps as we used to. But that just means when one does it hurts all the worse. 

    Micheal Morbius is not an A-list villain, so I had hoped that the studio would let this…

  • Death on the Nile

    Death on the Nile

    ★★★

    Unfortunately, I found this to be a really well made snoozer. But even still if they announced a sequel tomorrow I would still be excited to Branagh’s take once again.

  • Jonah Hex

    Jonah Hex

    At a time when comic book films tried to rise and westerns tried to avoid death this somehow put a bullet in both.

  • Jackass Forever

    Jackass Forever

    ★★★★

    At some point I thought I’d grow out of this kind of humor, but guys just being dudes never gets old. 

    Also it’s kinda sad this is the closest we’ve gotten to a Godzilla vs Gamera