Dan has logged 439 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
29
Alligator

Alligator

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Snoopy Presents: For Auld Lang Syne

Snoopy Presents: For Auld Lang Syne

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
24
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Holiday in Handcuffs

Holiday in Handcuffs

2007
×
★½
Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Slumber Party Massacre

Slumber Party Massacre

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Great White

Great White

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rudolph and Frosty's Christmas in July

Rudolph and Frosty's Christmas in July

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
12
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
11
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Edit this entry  
02
Mortal Kombat Legends: Battle of the Realms

Mortal Kombat Legends: Battle of the Realms

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fatherhood

Fatherhood

2021
×
★★★
Edit this entry