Sort by

Danny has logged 400 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
★★
Edit this entry  
30
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
Read the review Edit this entry  
29
Sharpe's Peril

Sharpe's Peril

2008
×
★½
Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Guns of Navarone

The Guns of Navarone

1961
×
★★★
Edit this entry  
27
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Megamind

Megamind

2010
×
★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
26
Cars 2

Cars 2

2011
×
Edit this entry  
25
The Heat

The Heat

2013
×
★½
Edit this entry  
24
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Marine 3: Homefront

The Marine 3: Homefront

2013
×
Read the review Edit this entry  
22
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★½
Edit this entry  
22
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★½
Edit this entry  
21
Mama

Mama

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Transformers

Transformers

2007
×
Read the review Edit this entry  
21
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★
Edit this entry  
20
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Oz the Great and Powerful

Oz the Great and Powerful

2013
×
Read the review Edit this entry  
19
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Odd Life of Timothy Green

The Odd Life of Timothy Green

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Railway Man

The Railway Man

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moebius

Moebius

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Identity Thief

Identity Thief

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Here Comes the Boom

Here Comes the Boom

2012
×
Read the review Edit this entry