Sort by

Oliver has logged 205 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heaven Can Wait

Heaven Can Wait

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
At the Ready

At the Ready

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Vikings

The Vikings

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Intrusion

Intrusion

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Events Transpiring Before, During, and After a High School Basketball Game

Events Transpiring Before, During, and After a High School Basketball Game

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Raging Fire

Raging Fire

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Trip

The Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sabaya

Sabaya

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Piano

The Piano

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Queenpins

Queenpins

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry