Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Saphead

The Saphead

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Execution in Autumn

Execution in Autumn

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Outside the Law

Outside the Law

1920
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Men

The Men

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Revolver

Revolver

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Round Midnight

Round Midnight

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
How the West Was Won

How the West Was Won

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pale Rider

Pale Rider

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Seven Brides for Seven Brothers

Seven Brides for Seven Brothers

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dreadnaught

Dreadnaught

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knockabout

Knockabout

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Simple-Minded Murderer

The Simple-Minded Murderer

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Love Jones

Love Jones

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Winning

Winning

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The List of Adrian Messenger

The List of Adrian Messenger

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Heat's On

The Heat's On

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
My Little Chickadee

My Little Chickadee

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Every Day's a Holiday

Every Day's a Holiday

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Go West Young Man

Go West Young Man

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Klondike Annie

Klondike Annie

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Goin' to Town

Goin' to Town

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Belle of the Nineties

Belle of the Nineties

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
I'm No Angel

I'm No Angel

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Night After Night

Night After Night

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Monster on the Campus

Monster on the Campus

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Monolith Monsters

The Monolith Monsters

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Man-Made Monster

Man-Made Monster

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stray

Stray

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Modest Heroes

Modest Heroes

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Germany Year Zero

Germany Year Zero

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry