Sort by

Alex has logged 40 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suzy

Suzy

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ladies Should Listen

Ladies Should Listen

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Plan 9 from Outer Space

Plan 9 from Outer Space

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
19
The Toast of New York

The Toast of New York

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Challenger: The Final Flight

Challenger: The Final Flight

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Blob

The Blob

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Devil Makes Three

The Devil Makes Three

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Raven

The Raven

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Phantom of the Opera

Phantom of the Opera

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Edit this entry  
05
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Eagle and the Hawk

The Eagle and the Hawk

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
This Is the Night

This Is the Night

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry