Sort by

Alex has logged 401 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Modesty Blaise

Modesty Blaise

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
How to Steal a Million

How to Steal a Million

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Goodbye, My Fancy

Goodbye, My Fancy

1951
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Letter

The Letter

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Woman in Question

The Woman in Question

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pocketful of Miracles

Pocketful of Miracles

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Browning Version

The Browning Version

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pygmalion

Pygmalion

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lady in the Lake

Lady in the Lake

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ripper

The Ripper

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Angel Face

Angel Face

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Accident

Accident

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Victim

Victim

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Above Suspicion

Above Suspicion

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mannequin

Mannequin

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lusty Men

The Lusty Men

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Father Goose

Father Goose

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night Song

Night Song

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nanny McPhee

Nanny McPhee

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bride Wore Red

The Bride Wore Red

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last of Mrs. Cheyney

The Last of Mrs. Cheyney

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Detour

Detour

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sadie McKee

Sadie McKee

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Today We Live

Today We Live

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Our Dancing Daughters

Our Dancing Daughters

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Racket

The Racket

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood on the Moon

Blood on the Moon

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry