Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Beans

Beans

2020
×
★★★
Edit this entry  
31
Little Monsters

Little Monsters

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
They/Them

They/Them

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mad God

Mad God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Animals

American Animals

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★
Edit this entry  
18
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Equals

Equals

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Adam Project

The Adam Project

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Visitor

The Visitor

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
GILGAMISH

GILGAMISH

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
It

It

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
Read the review Edit this entry  
29
iCarly: iGo to Japan

iCarly: iGo to Japan

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Batman

Batman

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Suburban Gothic

Suburban Gothic

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Fermat's Last Theorem

Fermat's Last Theorem

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry