Sort by

danni has logged 57 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2007
×
★★★
Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pooh's Heffalump Halloween Movie

Pooh's Heffalump Halloween Movie

2005
×
★★★
Edit this entry  
30
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Witches

The Witches

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★½
Edit this entry  
29
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
Edit this entry  
27
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
Edit this entry  
27
The Faculty

The Faculty

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Angst

Angst

1983
×
Edit this entry  
26
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Descent

The Descent

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
Edit this entry  
24
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Edit this entry  
24
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Burning

The Burning

1981
×
Edit this entry  
23
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
Edit this entry  
21
Videodrome

Videodrome

1983
×
Read prior review Edit this entry  
20
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo! and the Goblin King

Scooby-Doo! and the Goblin King

2008
×
★★½
Edit this entry  
19
Phenomena

Phenomena

1985
×
Read the review Edit this entry  
18
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Society

Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★½
Edit this entry  
14
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Thesis

Thesis

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Happy Halloween, Scooby-Doo!

Happy Halloween, Scooby-Doo!

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Edit this entry  
09
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wish Upon

Wish Upon

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

2006
×
Read the review Edit this entry  
05
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry