Sort by

Dan has logged 43 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
California Split

California Split

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
News of the World

News of the World

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
House of Games

House of Games

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Soul

Soul

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry