• Dazed and Confused

    ★★★★★

  • Melancholia

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★½

  • Dick Tracy

    ★★★½

  • Twin Peaks: The Return

    ★★★★★

  • Upstream Color

    ★★★★★

  • Deep Cover

    ★★★★½

  • Investigation of a Citizen Above Suspicion

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • The United States of America

    ★★★★★

  • The Last Dance

    ★★★★

  • State Property

    ★★★

  • In Cold Blood

    ★★★★½

  • Train to Busan

    ★★★★

  • Dead Mountaineer's Hotel

    ★★★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★★

  • The Rose

    ★★★★★