dankwit has logged 69 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Welcome to Death Row

Welcome to Death Row

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Mickey One

Mickey One

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Kid Stays in the Picture

The Kid Stays in the Picture

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
True Romance

True Romance

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★★
Edit this entry  
10
Straight to Hell Returns

Straight to Hell Returns

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The King of Marvin Gardens

The King of Marvin Gardens

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Weekend at Bernie's

Weekend at Bernie's

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rock the Kasbah

Rock the Kasbah

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★
Edit this entry  
21
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Miles Electric - A Different Kind Of Blue

Miles Electric - A Different Kind Of Blue

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Landlord

The Landlord

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Orange Sunshine

Orange Sunshine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
CAN: The Documentary

CAN: The Documentary

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry