Dan has logged 63 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Paranormal Activity: The Ghost Dimension

Paranormal Activity: The Ghost Dimension

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Poltergeist III

Poltergeist III

1988
×
★★
Edit this entry  
29
Poltergeist II: The Other Side

Poltergeist II: The Other Side

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Night Of The Seagulls

Night Of The Seagulls

1976
×
★★★½
Edit this entry  
27
Jason X

Jason X

2001
×
★½
Read prior review Edit this entry  
27
Candyman: Day of the Dead

Candyman: Day of the Dead

1999
×
★★
Edit this entry  
27
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
★★½
Edit this entry  
26
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Edit this entry  
26
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Grudge 2

The Grudge 2

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★
Read prior review Edit this entry  
23
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Ghost Galleon

The Ghost Galleon

1974
×
★★★½
Edit this entry  
22
Attack of the Blind Dead

Attack of the Blind Dead

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Read prior review Edit this entry  
21
Tombs of the Blind Dead

Tombs of the Blind Dead

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Hellraiser: Bloodline

Hellraiser: Bloodline

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
Hellraiser III: Hell on Earth

Hellraiser III: Hell on Earth

1992
×
★★★½
Edit this entry  
20
Critters 4

Critters 4

1992
×
Edit this entry  
19
Hellbound: Hellraiser II

Hellbound: Hellraiser II

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★★
Edit this entry  
18
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Critters 3

Critters 3

1991
×
★★½
Edit this entry  
16
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Edit this entry  
15
Critters 2

Critters 2

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Thing

The Thing

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry