Sort by

Daniel has logged 49 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ordet

Ordet

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
8½

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Patch Adams

Patch Adams

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Given Word

The Given Word

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
11
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mandy

Mandy

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
King Kong

King Kong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry